Podczas pandemii COVID-19 dystans społeczny był jednym z narzędzi ograniczania rozprzestrzeniania się choroby. Jednak nowe dane pokazują jednoczesny wzrost ryzyka chorób serca o 27 proc. u kobiet po menopauzie, które zmagają się z izolacją społeczną i samotnością.
Wysiłek fizyczny może przerwać błędne koło stanu zapalnego wywołanego długotrwałym COVID-19, które może prowadzić do rozwoju cukrzycy i depresji kilka miesięcy po pozbyciu się wirusa.
Starzenie się samo w sobie nie wiąże się nieuchronnie z pogorszeniem nastroju i jakości życia - mówią psycholodzy.
Kilkanaście probiotyków może być pomocnych w walce z objawami depresji.
Towarzystwo zwierzaka po stracie partnera może pomóc zmniejszyć poczucie depresji i samotności u osób starszych.
Świeża kiszona kapusta jest niskokaloryczna i dostarcza ważnych składników. Zawiera m. in. witaminę C, witaminę K, potas, wapń, żelazo, kwas foliowy. Jeśli chodzi o kulinarne sposoby wykorzystania kapusty, w Polsce najpopularniejszy jest chyba bigos i surówki. Bez względu jednak do jakich potraw dodaje się tę kapustę, warto pamiętać, by nie zabrakło jej w cotygodniowym menu, bo bardzo przydaje się organizmowi. Oto kilka ważnych dla nas efektów tego produktu:
Wśród pacjentów z przewlekłymi, niezakaźnymi chorobami ryzyko wcześniejszego zgonu jest ponad dwukrotnie wyższe, jeśli dodatkowo zmagają się ze współistniejącą chorobą psychiczną, podają eksperci z University of Oxford.
Ćwiczenia fizyczne podejmowane zbyt rzadko mogą wywoływać dezaktywację ważnego białka w organizmie, sprzyjając dalszej bezczynności i utrudniając aktywność fizyczną.
Odczuwanie zmęczenia z powodu wykonywania niektórych czynności jest wskaźnikiem ryzyka zgonu w ciągu okresu krótszego niż trzy lata, odkryto na University of Pittsburgh.
Ludzie sędziwi spokojniej odchodzą we własnym domu lub w domu opieki niż w szpitalu, mówią eksperci z University of Cambridge.
Seniorzy mają wyższe zagrożenie zarówno pogorszeniem zdrowia jamy ustnej, jak i niedożywieniem.
Aktywni fizycznie seniorzy mogą uchronić się przed skutkami uszkodzenia obszarów mózgu, które mogą wpływać na ich zdolności ruchowe.
Seniorzy, którzy dołączają do zajęć grupowych, osłabiają u siebie poczucie samotności i izolacji społecznej.
Kiepski sen na różne sposoby przyczynia się do różnych problemów zdrowotnych. Jeśli zaś połączy się te wszystkie czynniki zaburzeń snu, ryzyko chorób serca może wzrosnąć nawet o 141 procent.
Ludzie, którzy doświadczyli nasilonego stresu, lęku i depresji na początku pandemii, byli bardziej narażeni na zachorowanie na COVID-19.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują