Każdy ma jakiś sposób na to, by polepszyć sobie nastrój, np. dobry film lub kawałek czekolady. Zamiast jednak skupiać się na poprawieniu własnego samopoczucia, można dobrze życzyć innym i osiągnąć taki sam efekt.
Sztuczna inteligencja może być użytecznym narzędziem w leczeniu chorób psychicznych, mówią uczeni z University of Illinois w Chicago.
Kobiety, u których menopauza zaczyna się wcześnie, przed 40 rokiem życia, są bardziej narażone na rozwój demencji w późniejszym życiu w porównaniu z kobietami, u których klimakterium zaczyna się w wieku 50-51 lat
Uspokajający efekt oddychania w stresujących sytuacjach to powszechnie znana koncepcja. Teraz jednak lepiej rozumiemy, w jaki sposób sam akt oddychania wpływa na nasz mózg.
Ludzie, którzy dzielą łóżko ze współmałżonkiem, sypiają lepiej niż ci, którzy udają się na nocny odpoczynek samotnie, mówią uczeni z University of Arizona.
Po udarze aktywność fizyczna może mieć kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia.
Około jedna na pięć osób może doświadczać objawów zaburzeń psychicznych do sześciu miesięcy po łagodnym urazie głowy.
Ci, którzy doświadczają uporczywych problemów ze snem po rozwodzie, nabywają nie tylko cieni pod oczami. Mogą być również narażeni na szkodliwy wzrost ciśnienia krwi.
Patrzenie na zegarek podczas próby zasypiania nasila bezsenność i sprzyja przyjmowaniu większych ilości środków nasennych - zaś niewielka zmiana może pomóc ludziom lepiej spać.
Niektóre formy przemocy domowej nawet podwajają ryzyko depresji i zaburzeń lękowych w późniejszym życiu ofiar.
Kobiety w średnim wieku, które zmagają się z depresją są prawie dwukrotnie bardziej narażone na udar niż panie w tym samym wieku bez takich problemów psychicznych.
Kobiety są średnio dwa razy bardziej narażone na diagnozę choroby Alzheimera niż mężczyźni. Częściowo ma to związek z wiekiem: kobiety w wielu krajach żyją dłużej niż mężczyźni, a sędziwy wiek jest czynnikiem ryzyka otępienia. Rzecz dotyczy jednak i czegoś więcej: reakcje na stres mogą być jedną z przyczyn takiego status quo.
Czy status społeczny danej osoby może mieć wpływ na poziom stresu? Według ekspertów z Tulane University pozycja społeczna rzeczywiście oddziałuje na reakcje na stres.
Depresja to najczęściej diagnozowana choroba psychiczna. W uprzemysłowionych krajach zachodnich przynajmniej jedna na dziesięć osób cierpi na nią w jakimś momencie życia. Choroba wpływa też na zdrowie fizyczne i to jeszcze silniej niż cukrzyca czy zapalenie stawów. Jak się okazuje, regularne uprawianie sportu może pomóc osłabić jej objawy.
Badanie krwi pozwoli zdiagnozować zaburzenia lękowe. Sprawdza biomarkery, które mogą pomóc obiektywnie określić ryzyko rozwoju i nasilenie obecnego lęku, a także wskazać terapie, które będą najskuteczniejsze.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni