Wystarczy zaprzestać korzystania z mediów społecznościowych tylko przez tydzień, by znacznie poprawić samopoczucie, a także osłabić objawy depresji i lęku. Być może wkrótce będzie się to zalecało ludziom dla lepszej dbałości o zdrowie psychiczne.
Posiadanie aspiracji pomaga kierować naszym życiem w sensowny i satysfakcjonujący sposób, może jednak również powodować stres, gdy nadzieje się nie spełniają.
Samotność jest coraz powszechniejszym problemem, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi starszych. Jak pokazują statystyki, w Anglii osamotnienie odpowiada za 18 proc. przypadków depresji wśród osób po 50-tym roku życia.
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego na University of South Australia, miliony starszych osób ze słabym wzrokiem mogą być błędnie diagnozowane jako zmagające się z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych.
Siedem godzin to optymalna ilość snu dla osób w średnim wieku i starszych, a nadmiar lub niedostatek snu wiąże się ze słabszą wydajnością poznawczą oraz gorszą kondycją psychiczną, mówi naukowcy z University of Cambridge i Fudan University.
Jak się wydaje, lit może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.
Osoby zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2 z historią pewnych schorzeń psychicznych mają zwiększone ryzyko COVID-19.
Ekstrakt ziołowy z żółtokwiatowej rośliny górskiej, pochodzącej z arktycznych obszarów Europy i Azji, zwiększył długość życia muszek owocowych, informują badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Niemal połowa pacjentów z chorobami serca cierpi na bezsenność, czytamy na stronie European Society of Cardiology.
Osoby zorganizowane, o wysokim poziomie samodyscypliny, mogą mieć niższe ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych wraz z wiekiem, tymczasem ludzie łatwo poddający się nastrojom lub niestabilni emocjonalnie, częściej doświadczają problemów poznawczych na starość, czytamy na stronach Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Wszyscy się starzeją, nie każdy jednak czuje się na swój wiek. Okazuje się, że subiektywne odczucia co do ilości lat, mogą odzwierciedlać starzenie się mózgu. Korzystając ze skanów mózgu MRI, odkryto, że seniorzy, którzy czują się młodziej niż wynika to z ich metrykalnego wieku mają mniej oznak starzenia się mózgu w porównaniu z tymi, którzy czują się na swój wiek lub starzej.
Podczas pandemii COVID-19 dystans społeczny był jednym z narzędzi ograniczania rozprzestrzeniania się choroby. Jednak nowe dane pokazują jednoczesny wzrost ryzyka chorób serca o 27 proc. u kobiet po menopauzie, które zmagają się z izolacją społeczną i samotnością.
Wysiłek fizyczny może przerwać błędne koło stanu zapalnego wywołanego długotrwałym COVID-19, które może prowadzić do rozwoju cukrzycy i depresji kilka miesięcy po pozbyciu się wirusa.
Starzenie się samo w sobie nie wiąże się nieuchronnie z pogorszeniem nastroju i jakości życia - mówią psycholodzy.
Kilkanaście probiotyków może być pomocnych w walce z objawami depresji.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni