Kiedy przypadkowo dotykamy czegoś znajomego, jak gorąca patelnia, nasz mózg już wie, jakiego uczucia się spodziewać i jak bardzo może to boleć. Jednak gdybyśmy byli z zawiązanymi oczami i nie mieli pojęcia, że dotykamy gorącej patelni, odczuwalibyśmy intensywniejszy ból - nawet jeśli patelnia nie byłaby na tyle gorąca, by nas zranić.
Prawie połowa pacjentów z diagnozą depresji klasyfikuje się jako osoby „oporne na leczenie", ponieważ wielu chorych nie reaguje na różne opcje leków przeciwdepresyjnych.
Osoby zmagające się z long Covid często czują się ignorowane i pozbawione wsparcia ze strony swoich lekarzy - wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Surrey.
Niesprawiedliwe traktowanie może zwiększać ryzyko depresji i/lub lęku.
Choroby mózgu związane z wiekiem, takie jak udar, demencja i depresja w późnym wieku, mogą znacząco obniżać jakość życia, ale można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia poprzez zmiany w stylu życia i zachowaniu. Badacze z Mass General Brigham zidentyfikowali 17 modyfikowalnych czynników ryzyka, które są wspólne dla udaru, demencji i depresji w późnym wieku. Modyfikacja któregokolwiek z nich może zmniejszyć prawdopodobieństwo wszystkich trzech chorób.
Poszukiwanie pomocy w zakresie zdrowia psychicznego to ważny krok, ale pierwsza sesja konsultacyjna często bardziej przypomina wypełnianie dokumentów niż rzeczywisty postęp. Jak pokazują wcześniejsze badania, znaczna część osób rezygnuje lub nigdy nie wraca na drugą wizytę.
Istnieje bardzo silny związek między przewlekłym bólem a depresją i lękiem. Naukowcy z Johns Hopkins Medicine ustalili, że 40 proc. osób cierpiących na przewlekły ból doświadcza klinicznie istotnych objawów depresji i lęku. Najbardziej narażone grupy to kobiety, młodzi dorośli oraz osoby z fibromialgią.
Kobiety o prawidłowej masie ciała, które są bardziej podatne na stres, mają większe skłonności do gromadzenia nadmiernej tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha oraz wyższy poziom kortyzolu - hormonu stresu, wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Yale.
Grupowe zajęcia artystyczne - takie jak malowanie, muzyka czy taniec - mogą znacząco zmniejszyć objawy depresji i lęku u osób starszych. Okazuje się, że wspólne działania twórcze dają znaczące korzyści.
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, częściowo poprzez redukcję sygnalizacji związanej ze stresem w mózgu.
Nowe badania sugerują, że antydepresanty mogą przyspieszać osłabienie funkcji poznawczych u osób z demencją. Jednocześnie niektóre leki wydają się mniej szkodliwe niż inne, co może pomóc lekarzom w podejmowaniu lepszych decyzji terapeutycznych.
Osoby, które angażują się w umiarkowaną do intensywnej aktywność fizyczną, mogą być mniej narażone na rozwój demencji, udaru, lęku, depresji i zaburzeń snu.
Neurobiolodzy z University of Buffalo zidentyfikowali miejsce wiązania ketaminy, co pokazuje, jak lek, często opisywany jako „cudowny", łagodzi objawy poważnej depresji w ciągu zaledwie kilku godzin, a jego efekty utrzymują się przez kilka dni.
Zidentyfikowano trzy profile psychologiczne powiązane z różnymi wzorcami osłabienia funkcji poznawczych i mózgu w procesie starzenia się. Badanie, w którym przeanalizowano ponad tysiąc osób w średnim i starszym wieku, pokazuje, że specyficzne cechy psychologiczne mogą wpływać na ryzyko wystąpienia demencji, a także na takie aspekty, jak szybkość osłabienia funkcji mózgu i jakość snu.
Według niedawnego badania, tendencja do doświadczania pozytywnej afektywności przyczyniła się do tego, że ludzie byli aktywni fizycznie lub nawet zwiększyli swój wysiłek podczas ograniczeń związanych z COVID-19. Natomiast uczucia depresyjne były powiązane z niższą aktywnością fizyczną.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni