Dwie minuty skakania dziennie może wzmocnić kości biodrowe u osób starszych i zmniejszyć ryzyko złamania po upadku.
To, jaki styl życia prowadzisz, w dużej mierze zależy od tego, z kim się związałeś/aś. Niby nic dziwnego, ale ten wpływ jest naprawdę bardzo duży i dotyczy także stanu zdrowia, mówią badacze.
U jednych upływ czasu jest ledwo widoczny, u innych szybko pojawiają się jego obajwy. Częściowo odpowiada za to genetyka, częściowo - my sami. Powszechnie wiadomo, że zdrowy i zapewniający młody wygląd styl życia, wymaga aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Jednak istnieją pewne inne nawyki i zachowania, które sprzyjają objawom starości. Niektóre cię zadziwią.
Suplementacja witaminą C daje duże korzyści dla zdrowia ludziom otyłym i mającym nadwagę. Z badań wynika, że może być tak skuteczna jak ćwiczenia.
Wystarczy przebywać z ludźmi, rozmawiać, wspólnie się śmiać, dzielić się wrażeniami i opiniami. Jednak nawet aktywny senior może być samotny, jeśli warunki nie sprzyjają relacjom społecznym i samorealizacji. Jakie formy zaangażowania dają największą satysfakcję, poczucie spełnienia i są najlepszym antidotum na samotność?
Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko chorób serca, ostrzegają amerykańscy uczeni.
Na pół godziny przed jedzeniem głównych posiłków warto wypić 500 ml wody - dzięki temu można pomóc sobie zmniejszyć wagę, mówią uczeni z Uniwersytetu w Birmingham.
Powodów do niepokoju nikomu nie brakuje, bo gdy jedna sfera życia dobrze funkcjonuje, inna sprawia problemy i rzadko wszystko idzie gładko w każdej dziedzinie. Z drugiej strony, skupianie się na problemach prowadzi do ich wyolbrzmiania i odczuwania niepokoju. Czasami trudno samemu sobie wytłumaczyć, że zamartwianie się nie ma sensu, bo ani trochę nie zmienia sytuacji, warto więc podjąć kroki, by to pewne zewnętrzne działania zaczęły sprzyjać osłabieniu lęków.
Długotrwałe ćwiczenia wpływają na lepsze starzenie się. Aktywność fizyczna oddziałuje na telomery, struktury, których skracanie się ma związek z objawami upływu czasu w organizmie.
Fińskie badania sugerują, że starsze kobiety, które są zadowolone z życia, cechują się lepszym zdrowiem kości.
Warto zadbać o poczucie szczęścia i satysfakcji z życia - osoby, które to robią, mogą liczyć na dłuższe życie.
Zbilansowana dieta, ćwiczenia i dbałość o zdrowie fizyczne przekładają się na zdrowe starzenie się mózgu.
Eksperci powtarzają niczym mantrę, że aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia i fizycznego, i psychicznego. To jednak nie wszystko - daje dobre rezultaty w zakresie działania anti-aging: skutecznie powstrzymuje starzenie się skóry.
Powodów do stresu nam nie brakuje - niektóre są dość błahe i błyskawicznie jesteśmy w stanie się „otrząsnąć", inne wręcz paraliżują i sprawiają, że trudno wykonywać codzienne obowiązki. O ile stres nie jest przewlekły i nie trzeba dłuższej profesjonalnej terapii, by go zwalczyć, skuteczne są pewne łatwo dostępne sposoby - wypróbuj je, a szybko się uspokoisz.
Oto znamienny znak czasów: kobietom w większym stopniu szczęście przynosi szczupła sylwetka niż udany związek.