Wykonywanie ćwiczeń oporowych może mieć wpływ na leczenie objawów lękowych i depresyjnych.
Znajomy zapach może pomóc osobom z depresją przywołać określone wspomnienia i potencjalnie przyspieszyć powrót do zdrowia.
Za poprawę funkcji poznawczych podczas ćwiczeń w znacznej mierze odpowiada dopamina.
Chociaż terapia hormonalna zastępcza (HTZ) jest najczęściej zalecaną metodą leczenia objawów menopauzy, trwają badania nad alternatywami, zwłaszcza nad opcjami niefarmakologicznymi. Terapię poznawczo-behawioralną proponowano już wcześniej jako metodę niskiego ryzyka w leczeniu uderzeń gorąca, ale teraz ustalono, że może ona też skutecznie łagodzić inne objawy menopauzy.
Rozmowy terapeutyczne ze specjalistą kosztują znacznie więcej i zajmują więcej czasu niż przyjęcie niedrogiej pigułki antydepresyjnej. Jednak nowe badanie pokazuje, że w przypadku osób z nową diagnozą ciężkiej depresji koszty i korzyści obu podejść po pięciu latach zrównują się.
Nie tylko silne stresujące doświadczenia, takie jak żałoba, ale także długotrwałe wyzwania, takie jak napięcia finansowe, mają szkodliwy wpływ na układ odpornościowy, nerwowy i hormonalny.
Osoby cierpiące na depresję mają wyższą temperaturę ciała, co sugeruje, że obniżenie temperatury u ludzi cierpiących na tę chorobę może przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego, mówią eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Za poprawę funkcji poznawczych podczas ćwiczeń w znacznej mierze odpowiada dopamina.
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to poważna choroba psychiczna, która może powodować zarówno nastrój maniakalny, jak i depresyjny. Okazuje się też, że oznacza wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.
Ilość światła słonecznego ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Dobitnie pokazuje to m. in. przykład Finlandii.
Nasilenie objawów depresji wiąże się z późniejszym wzrostem masy ciała, jednak tylko u osób, które już zmagają się z nadwagą lub otyłością.
Nawet niewielkie różnice w dostępności do przestrzeni zielonych i niebieskich (stawu, rzeki, etc.) mogą wiązać się z lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym osób starszych.
Osoby, które nie używają aparatów słuchowych pomimo problemów ze słuchem, powinny uczynić to jednym ze swoich noworocznych postanowień. Zyskają znaczące korzyści dla zdrowia.
Starzenie się zapewnia poczucie spokoju. Od około 60-go roku życia ludzie doświadczają większego poczucia spokoju i zadowolenia z codzienności niż osoby młodsze.
Psychoterapia w zespole lęku napadowego daje dobre rezultaty, a jej efekty są trwałe, mówią eksperci z Uniwersytetu w Lund w Szwecji. Dwa lata po leczeniu u 70 procent pacjentów nastąpiła wyraźna poprawa, a u 45 procent nastąpiła remisja.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni