Porównując skany mózgu kilkudziesięciu osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i bez nich, odkryto stosunkowo niższy poziom serotoniny wśród tych pierwszych.
Depresja po urazowym uszkodzeniu mózgu (traumatic , TBI) może być klinicznie odrębnym zaburzeniem od standardowej depresji i może być inaczej leczona.
Przyjmowanie leków, zespół stresu pourazowego lub stany lękowe są czynnikami ryzyka wystąpienia destrukcyjnego i gwałtownego zaburzenia zachowania podczas fazy snu szybkiego ruchu gałek ocznych (REM).
Bycie opiekunem starzejącego się rodzica lub współmałżonka może być stresujące, ale eksperci z Uniwersytetu Teksasu w Austin kwestionują pogląd, że sprawowanie opieki oznacza zwiększenie ryzyka depresji.
Coraz więcej ludzi nie sypia dostatecznie długo, a coraz więcej dowodów wskazuje, że odbija się to nie tylko na ich zdrowiu fizycznym w postaci chorób serca, cukrzycy, udaru i/lub innych schorzeń, ale także szkodzi zdrowiu psychicznemu.
Istnieje silny związek między epizodami paniki i zwiększoną liczbą powikłań cukrzycy.
Istnieje związek między zaburzeniami odżywiania a wielochorobowością fizyczną, czyli obecnością wielu różnych chorób.
Powtarzający sen krótszy niż pięć godzin na dobę może zwiększać ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych.
W testach z udziałem osób z umiarkowaną do ciężkiej depresją odkryto, że ci, którzy uczestniczyli w gorących sesjach jogi, doświadczali znacznie silniejszej redukcji objawów depresyjnych w porównaniu z grupą kontrolną.
Migotanie przedsionków wiąże się z o 45 proc. zwiększonym ryzykiem łagodnych zaburzeń poznawczych. Jak się wydaje, czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i liczne choroby współistniejące mogą sprzyjać otępieniu.
Tani i powszechnie dostępny lek na receptę może złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego.
Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi, może to zwiększyć poziom stresu i wpłynąć na twój sen. Zaburzenia snu z kolei i stres zwiększają ryzyko wystąpienia uciążliwego szumu w uszach.
Zdrowie mózgu osób powyżej 50-go roku życia pogarszało się podczas pandemii szybciej, nawet jeśli nie chorowały one na Covid-19.
Większość ludzi, którzy zarwali całą noc, doskonale zna to uczucie zmęczenia i napięcia. Niemniej, choć ciało jest fizycznie wyczerpane, mózg czuje się szczęśliwy i mamy "zawroty głowy".
Swędzenie to bardzo częsty objaw u pacjentów cierpiących na choroby skóry. Okazuje się, że taki symptom u pacjentów dermatologicznych ma istotne powiązania z kliniczną depresją, myślami samobójczymi i stresem.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni