To, do jakiej pracy codziennie się udajemy, ma ogromny wpływ na styl naszego życia i naszą wagę, choć okazuje się, że związek miedzy jednym a drugim nie jest tak oczywisty, jak można by się spodziewać... Amerykańscy uczeni sprawdzili jakie zawody wiążą sie z problemem otyłości, a jakie „gwarantują" szczupłą sylwetkę.
Siedzenie przez dłuższy czas w ciągu dnia jest związane z wcześniejszą śmiertelnością u kobiet.
Choć powszechnie wiadomo, iż siedzący tryb życia to najprostszy sposób na przyspieszenie procesu starzenia się i ułatwienie rozwoju wielu chorób, w tym raka, ciągle nie chcemy ćwiczyć.
Najlepiej jest ćwiczyć rano, radzą eksperci. Nocnym Markom radzą: warto się przemóc i zerwać z łóżka skoro świt, spodziewany efekt aktywności fizycznej murowany.
Okres po Bożym Narodzeniu może być przygnębiający. Powrót do pracy, pusty kalendarz życia towarzyskiego, nieplanowane przybranie na wadze, kiepska pogoda i nadwyrężone świątecznymi wydatkami konto może napawać zniechęceniem i depresyjnymi nastrojami. Nie warto jednak popadać w melancholię. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą pokonać chandrę.
Mózgi ludzi, którzy trenują, wydają się być mniej reaktywne wobec „kuszącej" żywności.
Powszechnie wiadomo, że brak aktywności fizycznej w dojrzałym i starszym wieku może zwiększać ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków zdrowotnych. Ciągłe apele o podejmowanie treningów nie są jednak bezpodstawne, badania wykazały, że starsze kobiety spędzają około dwóch trzecich swojego czasu w pozycji siedzącej.
Badania wskazują, że codzienne ćwiczenia mogą zmniejszyć szkodliwe skutki zbytniego objadania się w okresie świątecznym.
Nie, nikt nie chce nawoływać do rezygnacji z rehabilitacji zaleconej przez specjalistów, szczególnie, gdy wymaga ona zaangażowania całego sztabu ekspertów, by pomóc pacjentowi w powrocie do zdrowia. Niemniej jednak okazuje się, że samodzielnie podejmowany, rozsądny wysiłek fizyczny może być równie skuteczny.
Wnioski z badań obejmujących tysiące kobiet po menopauzie sugerują, że pacjentki, u których rozwija się inwazyjny rak piersi, mogą zyskać znaczne korzyści prozdrowotne z przyjmowania suplementów zawierających zarówno witaminy, jak i minerały.
Starsi mężczyźni, którzy mają niski poziom witaminy B12, cechują się wyższym ryzykiem wystąpienia złamań .
Jeśli zdrowie nie jest wystarczającą zachętą, by się poruszać, być może silniejszą motywacją do aktywności będzie „rozpalanie wyobraźni". Jak wynika z nowych badań, regularne ćwiczenia wspomagają twórcze myślenie.
Ćwiczenia wykonywane przez osoby starsze pomagają zapobiec depresji, demencji i innym problemom zdrowotnym.
Bieganie to popularny sport, a dla wielu osób - wspaniała pasja. Ta aktywność potrafi zaangażować nawet tych najbardziej leniwych. Jak przygotować się do biegania, by w efekcie jego uprawiania nie ponieść skutków ubocznych w postaci niespodziewanych urazów? Pomysłów na przygotowanie się do systematycznego biegania jest wiele. Niewszystkie jednak są równie dobre.
Regularne angażowanie się w treningi w dojrzałym życiu istotnie poprawia proces zdrowego starzenia się, mówią uczeni z University College London.