Przemijające niedokrwienie mózgu, znane również jako miniudar, jest zazwyczaj definiowane jako tymczasowa blokada przepływu krwi do mózgu, powodująca objawy, które ustępują w ciągu jednego dnia. Jednak nowe badanie wykazało, że osoby, które doświadczyły tego typu udaru, mogą również cierpieć na przedłużające się zmęczenie trwające nawet do roku.
Osoby, które przyjmują leki przeciwdepresyjne przez ponad dwa lata, mają znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów odstawiennych w porównaniu z osobami stosującymi je krótkoterminowo, gdy przerywają ich przyjmowanie.
W ramach badania Weed Care w Bazylei przeanalizowano, jak legalna dostępność konopi wpływa na ich spożycie oraz zdrowie psychiczne uczestników. Uczeni bezpośrednio porównali legalny i nielegalny sposób pozyskiwania tej substancji.
Poczucie własnej wartości ponad dwukrotnie wzrosło w ciągu roku po operacji bariatrycznej - wynika z nowego badania.
Odkryto istotne powiązanie między mikroorganizmami jelitowymi a zachowaniami związanymi z lękiem. Metabolity drobnoustrojów - a konkretnie indole - odgrywają bezpośrednią rolę w regulacji aktywności mózgu związanej z lękiem. To odkrycie otwiera nowe możliwości opracowania nowych terapii probiotycznych wspierających zdrowie psychiczne, mówią uczeni z Singapuru.
Około 10 procent populacji Stanów Zjednoczonych w danym momencie cierpi na poważne zaburzenie depresyjne (major depressive disorder, MDD), a nawet do 20 procent doświadczy objawów MDD w ciągu swojego życia. Mimo tak dużego rozpowszechnienia, metody leczenia tych zaburzeń często okazują się nieskuteczne dla istotnej części pacjentów. Leki przeciwdepresyjne nie działają u około 30 procent osób z MDD. Ratunkiem może być ketamina.
Większy obwodu talii, nadciśnienie tętnicze oraz inne czynniki ryzyka składające się na zespół metaboliczny wiążą się ze zwiększonym ryzykiem otępienia o wczesnym początku (diagnozowanego przed 65. rokiem życia).
Zbyt krótki sen może sprzyjać różnym dolegliwościom, ale i nadmiar odpoczynku nie jest dobry. Spanie dziewięć lub więcej godzin na dobę wiąże się ze słabszymi wynikami poznawczymi - i jest to jeszcze bardziej widoczne u osób z depresją, mówi eksperci z University of Texas Health San Antonio.
Terapia oparta na uważności (mindfulness) może przynieść znaczną ulgę osobom, które cierpią na depresję pomimo wcześniejszego leczenia.
Ludzie w średnim i starszym wieku, którzy doświadczają bólu, znacznie częściej mieli nasilające się objawy depresji już do ośmiu lat przed pojawieniem się bólu - mówią badacze z University College London.
Osoby cierpiące na wiele przewlekłych chorób fizycznych są znacznie bardziej narażone na rozwój depresji.
Osoby cierpiące na nowotwory, choroby serca i inne schorzenia przyzwyczaiły się już do leczenia „spersonalizowanego" - dostosowanego indywidualnie na podstawie badań. Jednak opieka nad osobami z zaburzeniami psychicznymi nie osiągnęła jeszcze tego poziomu.
Trauma klimatyczna, taka jak doświadczenie niszczycielskiego pożaru, może mieć długotrwały wpływ na funkcjonowanie poznawcze.
Silny stres może osłabiać kluczowe funkcje mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie emocji: szczególnie u osób z tzw. „zaburzeniami dystresowymi", takimi jak depresja, lęk czy zaburzenie osobowości z pogranicza (borderline).
Regularna aktywność fizyczna niemal dwukrotnie zwiększała korzyści sercowo-naczyniowe u osób z depresją lub lękiem w porównaniu z osobami bez takich zaburzeń.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują