W Warszawie zmarła Irena Szewińska, jedna z najbardziej utytułowanych polskich sportsmenek, lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, siedmiokrotna medalistka olimpijska. Miała 72 lata.
Każdy chciałby jak najdłużej wyglądać młodo i cieszyć się pełnią zdrowia. Wprawdzie nie da się zatrzymać upływu czasu i kiedyś zmarszczki i tak się pojawią, a jakieś dolegliwosci rozwiną, jednak dzięki odpowiedniemu trybowi życia można to istotnie opóźnić. Zastosuj tych kilka wskazówek, a nie zestarzejesz się przedwcześnie.
Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju raka i nawrotów choroby. W nowym duńskim badaniu na myszach ustalono, że wysiłek fizyczny skutkuje kilkudziesięcioprocentowym zmniejszeniem częstości występowania guzów i ich wzrostu w kilku różnych nowotworach.
Nietrzmanie moczu to wstydliwa, bardzo nieprzyjemna dolegliwosć, która obniża jakość życia. Można ją jednak znacznie ograniczyć dzięki praktykowaniu jogi.
Od czasu do czasu każdy z nas o czymś zapomina, a u niektórych zapominalstwo jest wręcz nagminne. Co więcej, upływ lat nie pomaga zachować pełnych możliwości pamięci. Badania pokazują jednak, że dieta i inne elementy stylu życia pomagają poprawić pamięć w dojrzałym i starszym wieku - oto kilka wskazówek, jak bez sztucznych wspomagaczy wzamcniać pamięć.
Samą dietą nie zyskasz dobrej formy, ale możesz usprawnić pracę organizmu i zadbać o jego zdrowie. Warto ograniczyć ilość tkanki tłuszczowej, bo jej nadmiar zaburza gospodarkę hormonalną i wiele procesów w naszym ciele, a także sprzyja rozwojowi różnych chorób. Co do mięśni, ich siła jest potrzebna w każdym wieku, ale w starszych latach szczególnie. Jeśli chcesz intensywniej spalać tkankę tłuszczową i budować silne mięśnie, sięgnij po te produkty.
Nowe badania dowiodły, że ćwiczenia mogą osłabiać efekty genetycznych predyspozycji do otyłości także w starszym wieku.
Regularne ćwiczenia są niezbędne, żeby dobrze funckjonowac w starszym wieku. Pozwalają jednak nie tylko na zachowanie sprawności do sędziwych lat, ale i w ogóle przedłużają życie. Im więcej ćwiczysz, tym masz większe szanse na długowieczność.
Zalecenia co do poziomu aktywności fizycznej nie są wymagajace - wystarczy ćwiczyć 150 minut tygodniowo, by być w formie i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednak i tak wielu ludzi ma kłopoty z wypełnieniem tych rekomendacji, dlatego uczeni sprawdzają, jaka minimalna ilość wysiłku daje wymierne korzyści. Okazuje się, że już dwa dni relatywnie krótkich ćwiczeń mogą pomóc chronić układ sercowo-naczyniowy.
Nie trzeba wyciskać z siebie siódmych potów, żeby zyskać znaczące korzyści dla zdrowia i móc liczyć nawet na dłuższe życie. Wystarczy już raźny spacer, żeby lepiej się poczuć i zyskać większe szanse na długowieczność.
Można starzeć się dobrze, czyli zdrowo i radośnie. Oczywiście nie da się wyeliminować wszelkich zagrożeń i problemów zdrowotnych, ale dzięki odpowiedniemu stylowi życia można znacznie ograniczyć ich ryzyko. Oto siedem wskazówek, które pozwolą na starzenie się pełne energii, szczęśliwsze i wolne od chorób.
Ci, którzy w wieku czterdziestu czy piećdziesięciu lat są aktywni fizyczne, mają większe szanse na uchronienie się od raka niż osoby prowadzące siedzący styl życia.
Eksperci w zakresie zdrowia apelują o zwiększenie poziomu aktywności fizycznej, ponieważ współczesny styl życia cechuje się niedostatkiem ćwiczeń i negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz zwiększa ryzyko wielu chorób. Zbyt duży wysiłek jednak również nie jest polecany - z badań wynika, że mecząca fizycznie praca może skrócić życie.
Skóra to graniczny obszar między nami a otaczającym światem. Nic dziwnego, że to właśnie ona jest wystawiona na wiele szkodliwych czynników. Niestety, sami także przyczyniamy się do jej ciężkiego losu, czasem nawet nie wiedząc jak wiele z codziennych czynności zwyczajnie jej szkodzi. Oto lista 21 czynników szkodliwych dla skóry.
Trening siłowy (oporowy) jest nie tylko dobry dla ciała, ale pomaga też uleczyć duszę. Przegląd badań dowodzi, że jest przydatny w osłabianiu objawów depresji.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona