W wieku kilkudzieięciu lat mózg zaczyna się kurczyć, a nasilenie tego zjawiska prowdzi do problemów z pamięcią i innymi problemami poznawczymi. Do pewnego stopnia mamy jednak wpływ na ten proces - ludzie, którzy jedzą dietę bogatą w warzywa, owoce, orzechy i ryby, mogą mieć większe mózgi, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology.
Ograniczenie dostępu do pokarmu podnosi poziom hormonu greliny i może to również zwiększać motywację do ćwiczeń - wskazują badania.
Regularna aktywność fizyczna ma jeszcze silniejszy wpływ na metabolizm niż dotychczas sądzono.
Aktywność fizyczna może przynieść długoterminową poprawę wyników zdolności poznawczych we wszystkich grupach wiekowych. Skutki jednak są odmienne u kobiet i mężczyzn i nie każdy trening daje takie same efekty. Uczeni z Uniwersytetu w Bazylei i Uniwersytetu Tsukuba przedstawili zalecenia opracowane na podstawie analiz wcześniejszych badań.
Sprawność fizyczna i relacje z innymi mogą być trudne do utrzymania w pewnym wieku. Nowe wyniki badania, które opublikowano we Frontiers in Psychology, wskazują, że terapia tańcem i ruchem (Dance Movement Therapy, DMT) zwiększa aktywność fizyczną, poprawia jakość życia i pogłębia rodzinne więzi.
Warto ćwiczyć w każdym wieku, ale jeśli zaczyna się od młodych lat, można uzyskać z tego największe korzyści na seniorskie lata. Badania dowiodły, że kobiety, które przez całe swoje życie były aktywne fizycznie, doświadczają mniejszego osłabienia włókien mięśniowych.
Kobiety w średnim wieku, które wprowadzają zdrowe nawyki do codziennego życia, mogą uchronić się przed udarem.
Ludzie z ciężkimi chorobami psychicznymi żyją znacznie krócej niż pozostali. Brytyjskie badania pokazują, że zmiany w trzech konkretnych obszarach mogą pomóc zmienić ten stan rzeczy.
Nie dysponujemy szczepionką i nie mamy sprawdzonych metod leczenia COVID-19, więc nasz układ odpornościowy jest pierwszą linią obrony, mówi lekarz dr Ahmad Garrett-Price i radzi, jak zadbać o układ immunologiczny.
Nie ma tu miejsca na wymówki, nawet w domu można poćwiczyć i dzięki temu zadbać o siebie. Wysiłek pomaga powstrzymać starzenie się mózgu.
Jeśli chcesz zdrowo się zestarzeć, wykonuj ćwiczenia, które budują wytrzymałość mięśni. Dzięki temu w starszych latach można zachować niezależność i wyższą jakość życia.
Codziennie uprawiaj jogging, a znacznie odmłodniejesz, obiecują uczeni.
Na fali popularności jak najprostszych sposobów na odchudzanie, ogłoszono jakiś czas temu, że wykonywanie 10 tysięcy kroków dziennie to taki poziom aktywności fizycznej, który pozwoli schudnąć. Jak się jednak okazuje, nie jest to najskuteczniejsza recepta, proces odchudzania jest nieco bardziej skomplikowany.
Wraz z wiekiem mogą słabnąć nasze zdolności poznawcze i przyjąć formę chorobową, taką jak demencja. Ponieważ zaś średni wiek życia wydłuża się, dbałość o zachowanie pełni możliwości kognitywnych staje się kluczowym elementem zapewnienia zdrowej starości i niezależności, pomimo upływu lat. Uczeni z kilku amerykańskich placówek naukowych odkryli, że dobrym sposobem na zachowanie wysokich zdolności poznawczych jest anagażowanie się w różnorodne aktywności.
Nie jest to w Polsce popularny sport, ale warto się nim zainteresować - gra w golfa sprzyja dłuższemu życiu.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują