W ostatnim czasie „saunowanie" stało się w Polsce popularne. Zaczynamy cenić sobie możliwość porządnego rozgrzania ciała, gdy na dworze pada śnieg lub deszcz i temperatura oscyluje wokół zera. Czy jednak, poza przyjemnym dla wyziębionego ciała „naparzaniem", seanse w saunie mają jakieś skutki dla zdrowia?
Rekomendacje dotyczące ćwiczeń nie są zbyt wygórowane, ale ciągle niewielu ludzi je wypełnia. Dla nich wszystkich mamy jednak pewne dobre wiadomości - wystarczy kilka minut wysiłku, by zyskać ważne korzyści dla zdrowia.
Jeśli regularnie ćwiczysz, ma duższe szanse na zachowanie młodości - metrykalnie zestarzejesz się tak samo, jak inni, ale biologicznie będziesz młodszy/a niż twoi rówieśnicy.
Muzyka nie tylko „łagodzi obyczaje", ale może być silnym „lekiem" na pewne dolegliwości fizyczne i psychiczne. Zobacz, jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie ma słuchanie muzyki i jej wykonywanie.
Podnoszenie ciężarów daje większe szanse na długowieczność niż regularne bieganie lub chodzenie.
Trudno przecenić wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie. Już wielokrotnie naukowo dowiedziono, że regularny wysiłek chroni przed rozmaitymi chorobami i umożliwia dłuższe życie. Szczególnie istotny jest zaś u tych, których dotyczą genetyczne i inne, zewnętrzne, czynniki sprzyjające chorobom. Ustalono, że już dwutygodniowa przerwa w ćwiczeniach oznacza większe zagrożenie cukrzycą u tych, którzy są silniej narażeni na rozwój tej choroby.
Genetyka ma duży wpływ na nasze szanse na długowieczność, ale jest to zaledwie jeden z komponentów oddziałujących na to, ile będziemy żyli, drugi obejmuje wiele innych czynników.
Na pracę naszego mózgu niemały wpływ ma pozycja ciała oraz to, czy jesteśmy aktywni fizycznie – mówią niemieccy badacze.
Jesienna pogoda - deszczowa, wietrzna i pochmurna - może sprzyjać zawałom, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.
Brak aktywności fizycznej jest dla naszego zdrowia bardziej szkodliwy niż palenie papierosów.
Choroby serca pozostają główną przyczyną przedwczesnej śmierci na całym świecie. I pomimo tego, że na ich rozwój istotny wpływ mają czynniki genetyczne, równie silnie na ich powstrzymanie oddziałuje określony styl życia - aby zmniejszyć prawdopodobieństwo tych dolegliwości, niezbędna jest aktywność fizyczna.
Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz niewłaściwa dieta sprawiają, że 68 procent kobiet i 57 procent mężczyzn na świecie cierpi z powodu żylaków. Ten uciążliwy problem już dawno przestał być tylko defektem kosmetycznym – jest chorobą. Jesień jest idealną porą na leczenie żylaków, zwłaszcza, że aura z każdym dniem będzie bardziej sprzyjać zakrywaniu nóg.
Jeśli chcesz opóźnić rozwój choroby Alzheimera, poświęcaj na wysiłek fizyczny 2,5 godziny tygodniowo, radzą uczeni z Washington University School of Medicine.
Wystarczy dziesięć minut wysiłku fizycznego dziennie, by poprawić funkcjonowanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za przechowywanie i przywoływanie wspomnień.
Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć ryzyko rozmaitych chorób, przedmiotem dyskusji pozostaje jednak, ile i jakie ćwiczenia są skuteczne, a jednocześnie nie wymagają zbyt wielkich poświęceń. Teraz sprawdzono, jaki wysiłek fizyczny może przełożyć się na osłabienie ryzyka poważnych udarów.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują