Odkryto istotne powiązania między dietą, utratą pamięci i współistniejącymi chorobami serca.
Sezon na jagody trwa (podobno nie brakuje ich w tym roku), na borówki niedługo się zacznie - a warto jeść te owoce, bo mają silne działania przeciwutleniające i pomagają zdrowo się starzeć.
Uczeni z Univeristy of Georgia odkryli, że niewielkie ilości alkoholu mogą pomóc zachować zdolności poznawcze.
Uczeni z Uniwersytetu Kiusiu odkryli, że określona część białka sojowego może zmniejszyć osłabienie pamięci u myszy.
Jeśli jesteś osobą, która często przebywa poza domem, dużo podróżuje lub lubi odkrywać nowe miejsca, prawdopodobnie masz się lepiej niż ci, którzy nieustannie siedzą w domu. Przekłada się to na poziom ryzyka choroby Alzheimera.
Samo w sobie starzenie się nie jest przyczyną łagodnych zaników pamięci, mówią pracownicy Centrum Badań nad Alzheimerem Rush.
Wyższa dawka witaminy D może wspomagać funkcjonowanie pamięci, uczenie się i podejmowanie decyzji u ludzi starszych. Równocześnie jednak może wydłużać czas reakcji.
Mózg nie radzi sobie dobrze z osłabieniem słuchu związanym z wiekiem i cierpi na tym pamięć.
Pozostawanie w domu z powodu epidemii koronawirusa sprzyja przesiadywaniu przed telewizorem. Lepiej jest jednak próbować znaleźć inne zajęcia, długie oglądanie tv przez seniorów osłabia ich pamięć.
Jak wiadomo, znany zapach przywołuje wspomnienia, nawet te odległe. Okazuje się, że może też mieć wpływ na zdolność uczenia się.
Nie potrzeba dużej przestrzeni, aby praktykować jogę, co ma szczególne zanczenie w okresie kwarantanny w zwiazku z epidemią COVID-19. A warto ją ćwiczyć, ponieważ pomoże zarówno zadbać o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Okazuje się, że ma wpływ na wielkość mózgu.
Jak podają eksperci z Alzheimer Siciety w Kanadzie, 40 procent osób w wieku powyżej 65 lat doznaje jakiejś formy osłabienia pamięci. Jeżeli nie ma żadnych chorób u podstaw tego zjawiska, określa się je jako „upośledzenie pamięci związane z wiekiem" i jest uważane za część normalnego procesu starzenia się. Kiedy zaś zjawisko to przybiera chorobową formę?
Szybkość chodzenia może być wskaźnikiem zagrożenia otępieniem, uważają eksperci.
Kolejne badania pokazują, że dieta śródziemnomorska to dobry sposób na zdrowe starzenie się. Takie odżywianie się ma wpływ na poziom określonych bakterii jelitowych, a one z kolei na stan organizmu wraz z upływem lat.
Chcesz mieć lepszą pamięć i wyższe możliwości umysłowe? Ćwicz jogę, medytuj i naucz się technik oddychania.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni