Nowe irlandzkie badania pokazują, że nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej, czyli tzw. otyłość brzuszna, wiąże się z osłabieniem zdolności poznawczych ludzi po sześćdziesiątce.
Jeśli dostatecznie często spacerujesz, a dokładniej pokonujesz co najmniej osiem kilometrów tygodniowo, masz duże szanse na opóźnienie choroby Alzhemera o 10 lat.
Poziom glukozy we krwi ma istotny wpływ na zdolność zapamiętywania. Szczególnie diabetycy powinni kontrolować glikemię.
Pachnotka zwyczajna (perilla frutescens, japońska nazwa: shiso) pochodzi z Azji - rośnie m. in. w Chinach, Indiach, Japonii i Korei. Olej z nasion zioła, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwasy alfa-linolenowe, jest używany do smażenia oraz jako przyprawa, ale roślina stanowi też substrat w przemyśle lakierniczym. Jeśli chodzi o medycynę tradycyjną, pachnotka jest stosowana głównie dla osłabienia objawów alergii i astmy, a także leczenia chorób układu krążenia.
Warto pozostawać w związku, to sprzyja zdrowiu, wskazują brytyjscy uczeni. Chodzi nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o możliwości poznawcze.
Amerykanie odkryli, że wystarczy już jedna modyfikacja w DNA, by człowiek mógł liczyć na życie dłuższe średnio o kilkanaście lat.
Nadciśnienie to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do zagrażających życiu chorób i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że nie pozostaje też bez wpływu na nasze zdolności poznawcze - zbyt wysokie ciśnienie w starszym wieku zwiększa ryzyko rozwoju demencji.
Według ekspertów, powinniśmy spać średnio 8,5 godziny na dobę. To dłużej niż dotychczasowe rekomendacje. Okazuje się, że otrzymujemy tak dużo informacji w ciągu dnia i niełatwo zasypiamy, dlatego potrzebujemy dłuższego odpoczynku.
Od czasu do czasu każdy z nas o czymś zapomina, a u niektórych zapominalstwo jest wręcz nagminne. Co więcej, upływ lat nie pomaga zachować pełnych możliwości pamięci. Badania pokazują jednak, że dieta i inne elementy stylu życia pomagają poprawić pamięć w dojrzałym i starszym wieku - oto kilka wskazówek, jak bez sztucznych wspomagaczy wzamcniać pamięć.
Badania wskazują, że regularne spożywanie flawonoidów, związków znajdujących się np. w soku pomarańczowym, wiąże się z korzyściami zdrowotnymi u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i chorobami neurodegeneracyjnymi.
Warto uprawiać seks z szeregu różnych powodów - nie tylko zacieśnia więzi między partnerami, ale ma bardzo dobry wpływ na stan zdrowia i samoocenę. Do długiej listy korzyści z miłości fizycznej należy teraz dopisać poprawę pamięci u ludzi w dojrzałym wieku, podaje The Independent.
Naukowcy zmapowali mózgi ponad 800 osób i na tej podstawie znaleźli dodatnie powiązania między zachowaniem a wykonywaniem swoich funkcji przez pamięć krótkotrwałą.
Wberw powszechnym przekonaniu, poziom naszej inteligencji nie staje się najwyższy w jakimś konkretnym wieku, określone obszary mózgu słabną w różnym czasie.
Dostęp do informacji mamy zewsząd, rozmaite dane docierają do nas poprzez media, różne strony internetowe. Wszystko to jednak nie sprawia, że nasz mózg lepiej funkcjonuje – wręcz odwrotnie nawał danych osłabia możliwości umysłowe.
Sądzisz, że zapominalstwo staje się dla ciebie coraz większym problemem? Wprowadź kilka prostych zmian, a dostrzeżesz poprawę pamięci - wystarczy parę modyfikacji w stylu życia, by móc liczyć na lepszą umiejętność zapamietywania.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni