Warto uprawiać seks z szeregu różnych powodów - nie tylko zacieśnia więzi między partnerami, ale ma bardzo dobry wpływ na stan zdrowia i samoocenę. Do długiej listy korzyści z miłości fizycznej należy teraz dopisać poprawę pamięci u ludzi w dojrzałym wieku, podaje The Independent.
Naukowcy zmapowali mózgi ponad 800 osób i na tej podstawie znaleźli dodatnie powiązania między zachowaniem a wykonywaniem swoich funkcji przez pamięć krótkotrwałą.
Wberw powszechnym przekonaniu, poziom naszej inteligencji nie staje się najwyższy w jakimś konkretnym wieku, określone obszary mózgu słabną w różnym czasie.
Dostęp do informacji mamy zewsząd, rozmaite dane docierają do nas poprzez media, różne strony internetowe. Wszystko to jednak nie sprawia, że nasz mózg lepiej funkcjonuje – wręcz odwrotnie nawał danych osłabia możliwości umysłowe.
Sądzisz, że zapominalstwo staje się dla ciebie coraz większym problemem? Wprowadź kilka prostych zmian, a dostrzeżesz poprawę pamięci - wystarczy parę modyfikacji w stylu życia, by móc liczyć na lepszą umiejętność zapamietywania.
Starsi ludzie, którzy są aktywni fizycznie, mają mniej kłopotów z przypomnieniem sobie imion i nazw przedmiotów. Problemy z wysłowieniem się, typowe dla starszych ludzi, mogą zaś być wynikiem niedotlenienia.
Wiadomo, że siedzący styl życia sprzyja wielu chorobom, w tym problemom z układem sercowo-naczyniowym. Okazuje się jednak, że nie jest również dobry dla naszych zdolności poznawczych, bo negatywnie oddziałuje na mózg.
Zaledwie jeden uraz głowy skutkujący wstrząśnieniem mózgu może zwiększyć ryzyko choroby Parkinsona, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Już wiadomo, że długie godziny spędzone w pozycji siedzącej osłabiają ciało - zagrażają sylwetce, sprzyjają nadmiarowi cholesterolu, wywołują problemy z układem sercowo-naczyniowym. Teraz należy ogłosić kolejny powód do prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia i unikania przesiadywania na kanapie czy w fotelu - taki sposób spędzania czasu zmniejszy ci mózg...
Nasz mózg, podobnie jak całe ciało, ulega niszczącemu upływowi czasu. Okazuje się jednak, że nawet w starszym wieku może tworzyć nowe komórki nerwowe.
Dzięki krótkiemu odpoczynkowi w ciągu dnia zyskasz więcej energii na dalszą jego część i staniesz się bardziej produktywny/a w kolejnych godzinach.
Jeśli ćwiczysz, nie tylko zapewniasz sobie dobrą sprawność na długie lata i ochronę przed rozmaitymi chorobami, ale także poprawiasz zdolności poznawcze. Twój umysł będzie wdzięczny za treningi fizyczne, dzięki nim bowiem łatwiej jest mu działać.
Czekolada to nie tylko wyśmienita przekaska. Może poprawiać nastrój i korzystnie wpływać na zdrowie fizyczne. Może również poprawiać pamięć.
Mówi się, że mądrość przychodzi z wiekiem. I pewnie słusznie, bo wymaga nie tylko wiedzy, ale i doświadczenia. Prawdą jest jednak również, że wraz z upływem czasu pewnemu osłabieniu mogą ulec nasze zdolności poznawcze. Winne jest temu samo starzenie się, ale nie tylko. Sami też często nie pomagamy sobie w zachowaniu pełnej sprawności poznawczej. Sprawdź, jakie zachowania i nastawienie sprzyjają problemom kognitywnym.
Tarczyca produkuje hormon (TSH), który reguluje, między innymi, temperaturę ciała, metabolizm i bicie serca. Problemy z funkcjonowaniem organizmu zaczynają się zarówno, gdy gruczoł jest nadaktywny, jak i pracuje niedostatecznie wydajnie. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o niedoczynności. Symptomy choroby bardzo obniżają jakość życia, znacznie utrudniając wykonywanie codziennych obowiazków - zgloś się do lekarza, jeśli ich doświadczasz.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni