W badaniach na gryzoniach odkryto, że niedobory estrogenu mogą odgrywać rolę w rozwoju lęków i problemów z pamięcią.
Już cztery tygodnie stosowania diety złożonej z wysoko przetworzonej żywności skutkowały silną reakcją zapalną w starzejących mózgach zwierząt, co miało przełożenie na osłabienie pamięci.
Hormonalna terapia zastępcza stosowana u kobiet w okresie menopauzy nie zwiększa ryzyka rozwoju demencji.
Starsze kobiety z nadwagą, które straciły nadmiar kilogramów i zaczęły się zdrowiej odżywiać, zyskały lepszą pamięć.
Osoby, które przez siedem dni wracały do zdrowia po 10-dniowym okresie niedoboru snu, odzyskały szybkość reakcji, ale nie wróciły do pełnej sprawności, jeśli chodzi o inne funkcje.
Lęk może pomóc ludziom zapamiętywać różne rzeczy, mówią uczeni z Uniwersytetu Waterloo.
Od dawna uważa się, że zaawansowany wiek oznacza znaczny spadek naszych zdolności umysłowych. Nowe badania z Georgetown University Medical Center podają jednak zaskakująco dobre wiadomości.
Interakcje społeczne, które dostarczają nam wsparcia, są ważne dla powstrzymania osłabienia zdolności poznawczych, jakie zachodzą podczas starzenia się mózgu.
Nasz nastrój może oddziaływać na to, jak chodzimy - jesteśmy zgarbieni, gdy odczuwamy smutek i niemal podskakujemy, kiedy jesteśmy szczęśliwi. Okazuje się, że działa to również w drugą stronę - skłanianie ludzi do naśladowania radosnego lub smutnego sposobu chodzenia wpływa na ich nastrój.
Okazuje się, że osobowość i starzenie się mózgu w seniorskich latach może być ze sobą powiązane.
Wraz z wiekiem mózg „płaci" za zwiększone obciążenie serca, ponieważ z biegiem lat duże tętnice organizmu sztywnieją, powodując uszkodzenie m. in. najmniejszych naczyń krwionośnych w mózgu.
Kawa jest raczej kojarzona z korzyściami dla zdrowia mózgu i całego organizmu, teraz jednak odkryto, że jej większe ilości mogą nie służyć działaniu naszego umysłu.
Pomimo różnych dolegliwości, które pojawiają się w starszym wieku, jako seniorzy zyskujemy pewne korzyści - ludzie starsi częściej zachowują pozytywne nastawienie, pamiętają bowiem głównie pozytywne doświadczenia z przeszłości.
Starsze osoby, które są szczupłe lub szybko tracą na wadze, mają wyższe ryzyko rozwoju demencji, zwłaszcza jeśli wcześniej cechowała je nadwaga lub otyłość.
Ćwiczenia poznawczo-motoryczne pomagają w walce z chorobą Alzheimera i demencją. Eksperci z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zurich) opracowali platformę treningową, która ma wesprzeć pacjentów w walce o dłuższe samodzielne funkcjonowanie.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni