Tegoroczna jesień nas nie rozpieszcza. Październik był pochmurny i deszczowy, listopad zaczął się podobną aurą, a do tego o godzinę szybciej robi się ciemno - tymczasem niedostatek światła słonecznego i przedłużająca się nieprzyjemna aura sprzyja gorszemu emocjonalnemu samopoczuciu. Coraz więcej pisze się o SAD, czyli tzw. „jesiennej depresji". Zobacz, jak sobie można sobie z nią poradzić.
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, na którą cierpi około 14 milionów ludzi na całym świecie. Nie daje się wyleczyć, ponieważ obecnie nie ma skutecznego środka, a postępowanie terapeutyczne polega na ograniczaniu objawów i poprawie jakości życia pacjentów. Łuszczyca atakuje nie tylko skórę, ale i ma wpływ na pracę serca oraz rozwój innych chorób.
Arystoteles pisał, że człowiek to „zoon politikon", czyli „zwierzę społeczne" i wydaje się, że adekwatnie oddał naszą sytuację, bo niewielu z nas chce żyć w samotności. Do pewnego stopnia chyba każdy niepokoi się możliwością odizolowania, czasem ta obawa jest jednak bardzo silna, wręcz chorobliwa - wówczas mówimy o monofobii.
Jeśli czujesz się samotny/a, twój układ krążenia może pracować w sposób zaburzony. Z pewnością dotyczy to osób w wieku powyżej 50 lat.
Tegoroczna jesień nie poprawia samopoczucia. Mało słońca, dużo deszczu i chłód sprawiają, że o wiele łatwiej jest popaść w minorowy nastrój i poddać się sezonowej depresji (seasonal affective disorder, SAD). Jeśli chcesz w pogodniejszym humorze spędzić dzień, wypróbuj tych wskazówek. Przydadzą się nie tylko w jesienne poniedziałki.
Aż 96% Polaków kupuje słodycze. Ulubioną słodkością jest czekolada. Tylko co dziesiąty Polak przy zakupie słodyczy kieruje się ich składem. Co piąty badany nie kupuje słodyczy dzieciom – wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.
Deszczowa, pochmurna jesień może wpływać na znaczne obniżenie nastroju. Są jednak i dobre informacje - w tym okresie poprawia się nasza pamięć
Nadciśnienie tętnicze jest dziś powszechną dolegliwością - cierpi na nie niemal co trzecia osoba na świecie. Rozwijają się więc badania nad lekami, które skutecznie osłabią ryzyko dla zdrowia związane z tą chorobą. Teraz ustalono, że niektóre farmaceutyki stosowane przy nadciśnieniu mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia dwubiegunowe.
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W Polsce na zaburzenia psychiczne cierpi 8 milionów osób. Około 1,5 miliona z nich to osoby, u których zdiagnozowano depresję. Szacuje się, że nawet co dziesiąty Polak może być dotknięty tą chorobą.
Coraz chłodniej za oknem, a skoro słońce już nas nie ogrzewa, to warto zadbać o dostarczenie energii organizmowi „od środka” i wprawienie go w dobry nastrój. I ważne, by była to zdrowa i pożywna porcja.
W wielu badaniach pokazano, że samotność często wiąże się ze słabym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Teraz uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu Chicago odkryli, że na problem poczucia izolacji może mieć wpływ genetyczne dziedzictwo.
Sezon wakacyjny się skończył, ale dla ludzi na emeryturze i tych, którzy wolą brać urlop we wrześniu czy październiku, nic straconego. W drogę zatem, bo wyjazd na wczasy to jeden ze sposobów na poprawę zdrowia. Drugi jest łatwiej dostępny dla każdege bez względu na porę roku - to medytacja.
Gorszy dzień, słabszy moment, obniżony nastrój - czy to oznaka depresji? Jak odróżnić prawdziwe objawy choroby od chwilowej utraty poczucia własnej wartości i wewnętrznej siły?
Współczesna kultura popularna nie mówi o śmierci. Przedstawiany powszechnie obraz życia jej nie zawiera, tak, jakbyśmy byli nieśmiertelni.
Warto korzystać z mediów społecznościowych, mogą poprawić samopoczucie psychiczne, wskazują nowe badania.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona