Wielu ludzi ciągle uważa, że zdrowa dieta to taka, która zawiera niewielkie ilości tłuszczów, tymczasem to składniki niezbędne, a ich nadmierne ograniczenie zaburza funkcjonowanie organizmu i może skutkować pewnymi problemami estetycznymi, a także medycznymi. Warto pamiętać, że jedne tłuszcze są zdrowe, a inne - nie, ale nie można eliminować tego składnika z diety zupełnie. Poniższe objawy wskazują, że nie dostarczasz sobie odpowiedniej jego ilości.
Jeśli zauważasz, że trudniej ci zapamiętać listę zakupów czy drobne sprawy do załatwienia, wypróbuj prostej i skutecznej metody na lepszą pamięć - wystarczy czytać na głos, by potem bez problemu móc sięgnąć do naszego umysłu po nabyte wiadomości.
Kolejne badania dowodzą, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowego starzenia się. Dzięki regularnemu wysiłkowi pamięć jest lepsza, pomimo upływu lat.
Badania z udziałem grupy staruszków z południowych Włoch wykazały, że osoby długowieczne mają dobre relacje z bliskimi i są optymistami. Uczestnicy w wieku powyżej 90 lat mieli gorsze zdrowie fizyczne, ale lepsze samopoczucie psychiczne niż młodsi członkowie ich rodziny.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, depresja to powszechne zaburzenie psychiczne, charakteryzujące się uporczywym smutkiem i utratą zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność, w połączeniu z niemożnością wykonywania codziennych obowiązków przez co najmniej dwa tygodnie. To jednak bardzo ogólny opis, a depresja może przybierać rozmaite postacie. Sprawdź, jakie.
Niemal jedna czwarta starszych Amerykanów, którzy odebrali sobie życie, powiedziała komuś o swoich zamiarach. Oznacza to, że istnieje większa szansa na dostatecznie wczesną reakcję i zapobiegnięcie samobójstwu seniorów.
Aby zachować młodość umysłu, trzeba nie tylko wysilać się intelektualnie, ale i fizycznie. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać sprawność umysłową, przekonują badacze z Western Sydney University.
Stres nie jest dobrym doradcą. Pod jego wpływem ludzie podejmują złe decyzje.
U pacjentów z zespołem jelita drażliwego objawom tej dolegliwości mogą również towarzyszyć symptomy depresyjne i zaburzenia lękowe. Z kanadyjskich badań wynika, że stosowanie probiotyków mogłoby złagodzić te objawy.
Łuszczyca to choroba zapalna skóry, w której komórki skóry wytwarzane są około ośmiokrotnie szybciej niż zwykle, podczas gdy starsze komórki pozostają bez zmian. W efekcie gromadzą się na powierzchni skóry, tworząc grube, czerwone plamy, pokryte łuszczącymi się, srebrzystymi, martwymi komórkami przypominającymi łuski.
Kolejne badania dowodzą, że depresja nie tylko obniża jakość życia, ale wręcz może je skrócić, ostrzegają kanadyjscy uczeni.
Podobno od wszystkiego można się uzależnić i choć najczęściej nałogi związane są z określonymi używkami, także sposób spędzania czasu i pewne zachowania zyskują taki charakter, w tym praca. Okazuje się, że pracoholizm nie tylko sam w sobie może stanowić problem, ale także wiązać się z kłopotami psychicznymi.
Badania dowodzą, że niedobór witaminy B12 dotyczy kilkunastu procent ludzi, a u kilkadziesięciu procent jej poziom jest na granicy niedoborów. Tymczasem niedostatki tej witaminy są bardzo groźne dla zdrowia.
Umiejętność zdystansowania się do stresujących sytuacji wzmacnia umysł i sprawia, że staje się bardziej elastyczny. Świetnie nadaje się do tego wyćwiczenie poczucia humoru.
To, co jemy wieczorną porą, ma duże znaczenie dla jakości snu. Problemy z zasypianiem, wybudzanie się, koszmary - to wszystko może wynikać z rodzaju zjedzonej kolacji.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona