Na całym świecie na choroby tarczycy cierpią miliony ludzi, ale większość nawet o tym nie wie. Dlatego warto regularnie sprawdzać ewentualne nieprawidłowości tarczycy.
Początkowo w naszej diecie stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 wynosił 1: 1, ale dzisiaj stanowi 15-20: 1, a nawet więcej. Problem polega na tym, że taka proporcja nie jest dobra dla zdrowia, optymalna powinna wynosić 1-4:1.
Smiech to nie tylko „objaw" przyjemnego spędzania czasu, relaksu i radości, może mieć też prozdrowotne korzyści. Zobacz, dlaczego kreowanie sytuacji skłaniających do wesołości pomaga zachować dobre fizyczne i psychiczne samopoczucie.
Naukowcy wyliczyli, biorąc pod uwagę m. in. pogodę, samopoczucie oraz finanse, że przedostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia to najgorszy dzień w roku. W tym roku przypada on już dziś - czyli 16 stycznia.
Wiadomo, że otyli ludzie częściej chorują na serce. Okazuje się jednak, że osoby cierpiące na depresję także mają znacznie wyższe ryzyko problemów z układem krążenia.
W Polsce żyje około 50 tysięcy osób chorych na stwardnienie rozsiane. Jest to jedna z najbardziej powszechnych, przewlekłych chorób neurologicznych. Zdarza się, że pacjenci oprócz trudności w codziennym funkcjonowaniu związanych z SM zmagają się z lękiem, przygnębieniem, a nawet depresją. Może to wynikać zarówno z procesu adaptacji do choroby, zmian organicznych spowodowanych uszkodzeniem tkanki mózgowej, jak i ubocznych skutków stosowania niektórych leków. Jest jednak granica między przygnębieniem a depresją – jak rozpoznać z czym mamy do czynienia, mówi psychiatra Małgorzata Tomaszewska.
Niestety, ćwiczenia nie gwarantują nieśmiertelnosci,jest jednak i dobra wiadomość - znacząco wydłużają życie; jeśli więc nie chcesz przedwcześnie odchodzić - idź na trening.
Od dawna wiadomo, że poważne kłopoty ze zdrowiem fizycznym nie tylko zabierają radość życia, ale tak silnie wpływają na stan emocjonalny, że mogą prowadzić do zaburzeń i chorób psychicznych. Sprawa ma się jednak także odwrotnie - okazuje się, że problemy psychiczne sprzyjają kłopotom ze zdrowiem fizycznym.
Francuzi wprowadzają recepty na sport - w przypadku określonych chorób lekarz może przepisać zajęcia na basenie czy siłowni, których koszty będą refundowane.
Media społecznościowe mogą intensyfikować uczucie smutku. Lepiej ograniczyć korzystanie z nich, gdy ma się kiepski nastrój, mówią badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Okres świąteczny bywa bardzo trudny dla ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi. Objawy depresji mogą się wówczas nasilać. Poza tym nierzadko w tym właśnie czasie ujawniają się symptomy u osób, które ich wcześniej nie doświadczały.
Nie wszyscy ekscytują się Świętami i z optymizmem przemierzają kolejne alejki sklepowe w radosnym poszukiwaniu najlepszych prezentów. Nie każdy czeka też na rodzinne spotkania, które mogą być bardzo wesołe, ale zdarzają się i uciążliwe oraz krępujace. Jednym słowem, nie można oczekiwać „ducha Świąt" u wszystkich ludzi.
Zegar biologiczny kobiet i mężczyzn jest nieco odmienny i skutkuje to czętszymi zaburzeniami snu w przypadku kobiet.
Pajcenci z depresją i innymi problemami psychicznymi mogą zyskać znaczne korzyści z obecności zwierząt. Czworonogi są świetnym „lekiem" na poprawę nastroju - powinny być „dawkowane" jak najczęściej.
Niektórzy mają tendencję do narzekania, choćby byli wybrańcami fortuny, inni z optymizmem patrzą w przyszłość, pomimo wielu przeciwności losu. Są jednak i czynniki zewnętrzne, które w obiektywny sposób sprzyjają negatywnym myślom lub też odczuwaniu lęku - należy do nich m. in. sen.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona