Większość z nas codziennie pokonuje parę tysięcy kroków, a spacery - choć nie są kojarzone z typowymi treningami - stanowią wysiłek, który może poprawić nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli chcesz zmniejszyć stres, po prostu częściej wybieraj się na spacer.
Jeśli regularnie ćwiczysz, masz duże szanse na uniknięcie rozwoju depresji.
Rzucenie palenia to wielkie wyzwanie niemal dla każdego palacza. Okazuje się jednak, że kobietom może być szczególnie trudno pozbyć się tego nawyku.
Jak co roku, przeszliśmy na czas zimowy, do początku trzeciej dekady grudnia „ubywa dnia" i czeka nas wiele tygodni chłodniejszej aury. Wszystkie te zmiany mogą sprzyjać sezonowemu osłabieniu nastroju (seasonal affective disorder, SAD).
Ludzie o silnie narcytystycznych cechach są bardziej odporni psychicznie niż posotali: czują się mniej zestresowani i rzadziej zachorowują depresję, pokazują badania przeprowadzone na Queen's University Belfast.
Zażywanie leków przeciwzapalnych, takich jak paracetamol, statyny i antybiotyki, może osłabić objawy depresji.
Sposób odżywiania się oddziałuje na nasze samopoczucie psychiczne. Niektóre produkty mogą mieć właściwości antydepresyjne, inne nasilają kiepski nastrój.
Zaburzenia odżywiania mogą być tak nasilone, że bardzo utrudniają codzienne życie, znacznie zmniejszają jego jakość i mogą wiązać się z podejmowaniem prób samobójczych.
Słabszy słuch może wpływać na poglębienie problemu samotności, która - jak porównują eksperci - jest szkodliwa niczym palenie kilkunastu papierosów dziennie i grozi depresją, demencją oraz przedwczesną śmiercią.
Jeśli masz kiepski nastrój i chcesz się lepiej poczuć, dołącz do jadłospisu te produkty, sprawią, że poprawi się twoje samopoczucie psychiczne.
Seks ma różnaraki pozytywny wpływ na nasz organizm. Okazuje się, że poza fizycznymi korzyściami i wzmocnieniem relacji w związku, daje też profity umysłowe. Może pomóc zachować odpowiednie zdolności poznawcze.
Samobójstwa to poważny problemem o zasięgu globalnym. Są jedną z dwudziestu głównych przyczyn zgonów na całym świecie - więcej ludzi umiera w ich wyniku niż z powodu malarii, raka piersi wojen, czy morderstw, czytamy w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO).
Osoby, które utraciły współmałżonka, a jednocześnie opiekują się jakimś zwierzakiem, odznaczają się niższymi objawami depresji i mniejszym poczuciem samotności niż pozostali.
Kolejne badania pokazują, że pozytywne nastawienie do świata zwiększa szanse na zdrowe starzenie się i osiągnięcie sędziwego wieku.
Osoby z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi są biologicznie starsze ich rówieśnicy bez tej choroby. Różnica może wynosić nawet kilkanaście lat.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona