Program redukcji stresu oparty na medytacji uważności (mindfulness-based stress reduction, MBSR) daje korzyści pacjentom z przewlekłym bólem i depresją - ma związek z poprawą percepcji bólu, lepszym nastrojem i wyższą sprawnością funkcjonalną.
Trudno ci przestać sprawdzać media społecznościowe w poszukiwaniu najnowszych informacji na temat zdrowia w zwiazku z Covid-19? Jak uważają eksperci z Penn State i Jinan University, warto zrobić sobie przerwę, bo nadmierne używanie tych mediów, by być na bieżąco z tym, co dotyczy pandemii, wiąże się zarówno z depresją, jak i wtórną traumą.
Lockdown na początku pandemii Covid-19 miał - jak się okazuje - silny wpływ na czynniki społeczne i zdrowotne, mówią badacze z Queen's University w Belfaście.
Bezsenność zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 (T2D), wynika z nowych badań opublikowanych w czasopiśmie ‘Diabetologia', podobnie jak osiemnaście innych czynników.
Już krótkie wprowadzenie do uważności pomaga ludziom radzić sobie z fizycznym bólem i negatywnymi emocjami, wynika z nowego badania uczonych z Yale, Columbia i Dartmouth.
Wydaje się, że zaburzenia lękowe są związane z kilkoma problemami fizycznymi, takimi jak: choroby tarczycy, choroby układu oddechowego, zapalenie stawów i migrenowe bóle głowy.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez badaczy ze Szpitala McLean w Belmont w stanie Massachusetts, wiara w Boga może istotnie poprawić wyniki krótkoterminowego leczenia chorób psychicznych.
Trudności nierzadko zbliżają ludzi, jednakże nowe badania pokazują, że rozwój przewlekłej choroby często sprawia, że pacjenci czują się bardziej samotni, dotyczy to nawet tych, którzy od kilkudziesięciu lat mają stałego partnera.
Jak wyjaśniają naukowcy z University of Guelph, nagły spadek poziomu glukozy, który ma miejsce, gdy jesteśmy głodni, może wpływać na nasz nastrój.
Dobre samopoczucie w starszym życiu w dużej mierze zależy od czynników psychospołecznych. Stan umysłu jest tu najistotniejszy, a zaburzenia fizyczne odgrywają zwykle drugorzędną rolę, mówią niemieccy uczeni.
U mężczyzn depresja wywołuje tak ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jak to związane z nadmiernym poziomem cholesterolu i otyłością.
Kiedy zwiększa się masa ciała, we wszystkich regionach mózgu słabnie aktywność i przepływ krwi, wynika z badań opublikowanych w Journal of Alzheimer's Disease.
Czterdziestu procentom przypadków demencji można by zapobiec lub je opóźnić dzięki modyfikcji 12 czynników ryzyka choroby.
Rozwód wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń depresyjnych, ale tylko u osób, które mają już historię depresji, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Clinical Psychological Science.
Zwyrodnienie stawów (osteoartroza) powoduje ból i często ogranicza zdolność poruszania się, co sprzyja izolacji i poczuciu samotności.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni