Nowe badania pokazują, że niski poziom witaminy D u osób starszych wiąże się z wyższym ryzykiem depresji.
Beztroskie dzieciństwo spędzone pod opieką kochających rodziców czy dziadków to nie tylko miłe wspomnienia w dorosłym życiu, okazuje się, że ma ważny wpływ na stan zdrowia w życiu dojrzałym.
Osłabienie pamięci nie musi oznaczać rozwoju problemów poznawczych i demencji, może być skutkiem stresu i przewlekłgo zmęczenia.
Regularne korzystanie z mediów społecznościowych może chronić zdrowie psychiczne, mówią uczeni z Michigan State University w East Lansing w USA.
Zgodny, stabilny związek pomaga zachować równowagę psychiczną i ochronić się przed różnymi zaburzeniami.
Jesteśmy jednością psycho-fizyczną, więc jedna sfera oddziałuje na drugą. Jeśli regularnie ćwiczysz, lepiej czujesz się na poziomie emoocjonalnym.
Praca nie jest nam najbardziej potrzebna do szczęścia, a właściwie, na pewno sprzyja mu krótszy czas poświęcany na obowiązki zawodowe, wynika z nowych badań.
Problemy mentalne moga być skuteczniej leczone, jeśli leczenie poznawczo-behawioralne jest wpsierane specjalną aplikacją na smartfon.
Amerykanie opracowali substancję, która może nie tylko powstrzymać utratę pamięci, ale wręcz może pomóc odwrócić zaburzenia pamięci związane z depresją i otępieniem.
Twoje samopoczucie psychiczne nie pozostaje bez wpływu na układ trawienny. Kiedy się denerwujesz czy masz poczucie zagrożenia, proces trawienia spowalnia, a nawet się zarzymuje, to zaś oznaczać może skurcze jelitowe i biegunkę.
Nasze samopoczucie w dużym stopniu zależy od poziomu serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Serotonina wpływa na wiele funkcji organizmu – nie tylko na zadowolenie, ale także np. na mniejszy apetyt. Produkcja serotoniny w układzie nerwowym odbywa się za sprawą tryptofanu – aminokwasu, którego organizm nie potrafi wytworzyć samodzielnie.
Na pamięć roboczą, czyli tę, która odpowiada za tymczasowe przechowywanie informacji potrzebnych do przebiegu różnych procesów poznawczych, oddziałują trzy główne czynniki: wiek, długość snu i depresja.
To może wydawać się paradoksalne, ale za uśmiechem ludzie mogą skrywać depresję. Nie tylko przygnębione, wycofane osoby, których nic nie cieszy, cierpią na tę chorobę.
Nowy globalny raport Gallup Global Emotions Report, który objął ponad 140 krajów, pokazuje, że negatywne emocje stają się coraz powszechniejsze - wzrasta liczba ludzi, którzy odczuwają smutek i gniew.
Istnieje związek między depresją i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi: niedobór serotoniny może wywoływać obydwa problemy zdowotne.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona