Z najnowszych badań wynika, że dostepne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i acetaminofen, mogą wpływać na sposób przetwarzania informacje, doświadczania przykrych uczuć i reakcje na sugestywne obrazy.
Wiadomo, że naturalne obszary wspomagają zdrowienie fizyczne, psychiczne i duchowe. Ludzie mogą zyskać różne korzyści zdrowotne, spędzając czas na zewnątrz. Teraz badania przeprowadzone przez na University of Minnesota pokazują, że zielone i „niebieskie" przestrzenie (z bieżącą lub stojącą wodą) są szczególnie korzystne dla zdrowego starzenia się.
Poczucie skrajnego osamotnienia może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci osoby starszej o 14 procent, ostrzega psycholog John Cacioppo z Uniwersytetu w Chicago.
Obcowanie z naturą, podziwianie sztuki i duchowa, religijna aktywność mogą wzmocnić układ odpornościowy i działać przeciwzapalnie, mówią uczeni z Uiwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Regularna medytacja i inne duchowe - w tym religijne - praktyki mogą skutkować pogrubieniem kory mózgowej, co z kolei może chronić przed depresją - szczególnie dotyczy to osób mających predyspozycje do choroby, wynika z badań Teachers College przy Columbia University.
Według ekspertów z University of Oxford izolacja spowodowana pandemią COVID-19 może zaostrzyć problemy z regulacją nastroju. To z kolei jest jednym z aspektów depresji.
Ludzie ograniczający czas spędzany na Facebooku palą mniej papierosów, są bardziej aktywni i lepiej się czują.
Pracowncy z Institute of Transformative Bio-Molecules Uniwersytetu w Nagoja w Japonii, zbadali mechanizmu leżący u podstaw sezonowych zaburzeń nastroju i zidentyfikowali lek, który chroni przed depresją, dzięki badaniu zachowania rybek akwariowych medaka (ryżówek japońskich).
Opiekunowie wykonują odpowiedzialną i szlachetną pracę, która zwykle nie jest wysoko wynagradzana. Choć to niezbędna praca, nie powinna polegać jedynie na trosce o podopiecznego, trzeba też umieć zadbać o siebie, mówią eksperci. Opiekunowie pacjentów po udarze mózgu, sami mogą bardziej narażać własne zdrowie, wynika z badań zaprezentowanych w ubiegłym roku na Światowym Kongresie Kardiologii.
Wielu ludzi pracuje obecnie z domu, lub po prostu nie może go opuszczać, więc dokswiera im brak kontaktu z innymi. Wsparcie jest bardziej potrzebne niż kiedykolwiek. Pomocne mogą być różne aplikacje. Jedną z nich jest Mindscape, choć trzeba zaznaczyć, że jej dostępność jest ograniczona, bo dostępna jest dla użytkowników głośników Google Home lub Amazon Alexa, które nie są w Poslce zbyt popularn.
Sprawność fizyczna i relacje z innymi mogą być trudne do utrzymania w pewnym wieku. Nowe wyniki badania, które opublikowano we Frontiers in Psychology, wskazują, że terapia tańcem i ruchem (Dance Movement Therapy, DMT) zwiększa aktywność fizyczną, poprawia jakość życia i pogłębia rodzinne więzi.
Ludzie z ciężkimi chorobami psychicznymi żyją znacznie krócej niż pozostali. Brytyjskie badania pokazują, że zmiany w trzech konkretnych obszarach mogą pomóc zmienić ten stan rzeczy.
Dyskryminacja ze względu na wiek jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie, nowe badania zaś pokazują, że zjawisko to ma istotny negatywny wpływ na życie seniorów.
Złogi amyloidowe charakterystyczne dla choroby Alzheimera rozwijają się również w mózgach osób chorujących na bezdech senny.
Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów cechują się wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci, czynnikiem tego jest brak aktywności, w tym unikanie chodzenia.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona