Jeśli długo pracujesz, możesz nie tylko doczuwać znużenie czy wypalenie zawodowe, ale wręcz zachorować na depresję, ostrzegają psycholodzy. Szczególnie dotyczy to kobiet.
Dziś po raz kolejny obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z danych Światowej organizacji Zdrowia wynika, że depresja plasuje się w czołówce listy najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnych społeczeństw.
23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, będącą chorobą tak samo jak zapalenie oskrzeli czy gruźlica. I tak jak inne choroby można ją wyleczyć przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Jednak, by osoba chorująca na depresję sięgnęła po profesjonalną pomoc, musi poczuć, że zostanie zrozumiana. Co więc trzeba wiedzieć o depresji, aby umieć pomóc?
Od jakości mikrobiomu jelitowego w dużej mierze zależy nasze zdrowie, a ma ona nie tylko związek z dietą, ale i poziomem aktywności fizycznej.
23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją – według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stanowi ona jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Obecnie na depresję cierpi ok. 350 mln ludzi na całym świecie, z czego 15-20 proc. stanowią osoby po 65 roku życia.
Nieprawidłowe odżywianie i niedostatek aktywności fizycznej to podstawowe przyczyny nadwagi i otyłości. Skutki otyłości to nie tylko ryzyko wystąpienia chorób w przyszłości, ale także wiele problemów zdrowotnych dotykających osoby otyłe już teraz.
Ci, dla których ich codzienność ma głębszy sens, są zdrowsi. Osoby w średnim i starszym wieku, które uważają, że ich codzienne czynności mają istotne znaczenie, cieszą się lepszym zdrowiem w kolejnych latach niż pozostali.
Niedokrwistość jest skutkiem niedoborów żelaza, ale niedostateczne ilości witaminy B12 również mają znaczenie dla rozwoju tej dolegliwości.
Nowotwory stanowią w Polsce pierwszą przyczynę zgonów wśród kobiet w średnim wieku i drugą wśród mężczyzn. Choruje na nie około 360 tysięcy Polaków. Z pomocą coraz częściej przychodzi im także psychoonkologia, pozwalająca na skuteczniejszą walkę z chorobą. Zapewnienie pomocy psychologicznej pacjentom w trakcie leczenia, nawrotów choroby czy podczas rekonwalescencji jest niezwykle istotne.
Stres i objawy depresji, które pojawiają się zwykle po rozpoznaniu nowotworu, mogą prowadzić do prób samobójczych.
Wiele badań pokazało, że małżeństwo może dawać prozdrowotne korzyści. Ludzie będący w związkach są zdrowsi i żyją dłużej. To wszystko pozostaje w mocy pod jednym warunkiem - o ile związek jest udany, jeśli zaś powoduje kłopoty i znacznie obciąża emocjonalnie, przyczynia się do rozwoju kłopotów ze zdrowiem. Problematyczne relacje z partnerem skutkują np. wyższym ryzykiem nadwagi.
Liczne wymagające przygotowania, ekscytujące pakowanie prezentów, rodzinne wesołe spotkania, a potem konieczność powrotu do szarej codzienności - to wszystko sprawia, że wielu ludzi odczuwa znaczne osłabienie nastroju, a wręcz doświadcza objawów depresji. Oto, jak poprawić sobie nastrój w tym trudniejszym okresie.
Ostatnie badania pokazują, że korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z posiadania kont w takich mediach, by zadbać o swój emocjonalny dobrostan. Okazuje się, że samo ograniczenie korzystania z social media, by poprawić swoje samopoczucie.
Doświadczanie objawów depresji, takich jak lęk, głęboki smutek i poczucie osamotnienia są dla zdrowia tak niszczące, jak palenie papierosów i otyłość, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Ubytek słuchu to nie tylko dyskomfort w codziennym życiu i konieczność proszenia o powtórzenie słów wypowiadanych przez innych - okazuje się, że problemy ze słyszeniem oznaczają wyższe ryzyko także innych poważnych dolegliwości, w tym zaburzeń poznawczych i depresji.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona