Kiedy siedemdziesięciolatek wyprzedza na parkowej ścieżce młodszego o kilka dekad biegacza, a liczba osób mających status dziadka lub babci i korzystających z Facebooka lawinowo rośnie, warto przeformułować powszechne sądy na temat dojrzałego i starszego wieku. Naukowcy uważają, że wiele przekonań co do zachowań mających cechować seniorski etap życia jest nieprawdziwych. Przykładowo, klasyczny „kryzys wieku średniego" zdarza się rzadko, a starsi ludzie wcale nie są skazani na smutną i samotną jesień życia.
Jeśli szukasz sposobu na to, by uchronić się przed demencją, możesz to osiągnąć poprzez postawienie sobie konkretnego celu życiowego.
Badania na zwierzętach wykazały, że permanentny stres, ciągły niepokój i nerwowość sprzyjają rozwojowi nowotworów. Naukowcy odkryli, że myszy z objawami lęku mają wyższe ryzyko zachorowania na raka niż spokojniejsze gryzonie. Podobny efekt ciągłego zestresowania i strachu może dotyczyć także ludzi.
Nowe mieszki włosowe utworzone z komórek macierzystych mogą być stosowane w leczeniu cienienia włosów i zatrzymaniu łysienia.
Sinéad O' Connor odwołała nadchodzącą trasę, w ramach której miała także wystąpić w Polsce. Powodem jest zły stan zdrowia 45-latki. Artystka zamieściła na Facebooku komunikat w tej sprawie.
Żałujesz przeszłych zdarzeń i decyzji? Daj sobie spokój, pozwól odejść resentymentom, w przeciwnym razie możesz spodziewać się smutnej i nieszczęśliwej starości...
Międzynarodowy zespół naukowców zmapował geny człowieka, które zwiększają lub zaburzają odporność mózgu na rozmaite choroby neurologiczne i psychiczne. W toku badań zaprezentowanych w czasopiśmie Nature Genetics zidentyfikowano geny, które mogą rzucić światło na różnice występujące w wielkości mózgu i inteligencji. Wyniki mogą również przełożyć się na opracowanie nowych terapii farmakologicznych.
Wiadomości tekstowe często cieszą się złą reputacją wśród osób dojrzałych przyzwyczajonych do innych form kontaktu. Okazuje się jednak, że SMSy mogą być pomocne w przypadku osób zmagających się z depresją.
Obturacyjny bezdech senny jest związany z wyższym prawdopodobieństwem depresji, niezależnie od czynników takich jak waga, wiek, płeć czy rasa.
W toku nowych badań przeprowadzonych w Hiszpanii ustalono, że jedzenie w fast foodach zwiększa ryzyko zapadnięcia na depresję. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Public Health Nutrition wskazują na korelację między depresją a fast foodowym jedzeniem, jak hamburgery, pizze czy hot dogi, a także wypiekami przemysłowymi, np. rogalikami czy pączkami. Konkretnie, osoby żywiące się jedzeniem typu fast food i wypiekami przemysłowymi są o 51% bardziej zagrożone zapadnięciem na depresję niż osoby stroniące od takich produktów.
Nowe badania opublikowane w magazynie BMC Public Health dowodzą, że ryzyko wystąpienia depresji jest prawie 80% wyższe dla osób mieszkających samotnie w porównaniu do osób żyjących w jakiejkolwiek grupy społecznej lub rodzinie.
Zmiana czasu w Polsce następuje dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca - zmieniamy czas na letni, a w ostatnią niedzielę października - na zimowy. Manipulacje te podyktowane są głównie kosztami ekonomicznymi - oszczędność energii, niższe koszty pracy, lepsze przystosowanie człowieka do zmian zachodzących w środowisku. Czy mają wpływ na nasze samopoczucie, zachowania i czy zdajemy sobie z tego sprawę?
Fińskie badania wykazały, że kobiety, które weszły w okres menopauzy i realizowały program ćwiczeń aerobowych przez około sześć miesięcy, rzadziej doświadczały nocnych potów, wahań nastroju i drażliwości, niż kobiety, które nie ćwiczyły.
Każdy z nas od czasu do czasu ma po prostu zły dzień, ale ci, którym permamentnie jest smutno, mogą zmagać się z depresją sprawiającą, że nie można normalnie funkcjonować. Według amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego, depresja jest spowodowana psychologicznymi, biologicznymi i środowiskowymi czynnikami. Istnieją różne jej rodzaje, ale wszystkie mają te same podstawowe objawy. Oto pięć najpowszechniejszych symptomów rozpoznania choroby.
Osoby doświadczające osłabienia pamięci stają się zapominalskie i niezdolne do przyswojenia nowych informacji. Częściej się mylą, są zdezorientowane, a jednocześnie bardziej nerwowe z powodu zmagania się z problemami poznawczymi. W jednym przypadku zmniejszenie zdolności zapamiętywania jest czasowe, w innym długotrwałe - wszystko zależy od przyczyn leżących u podstaw dolegliwości.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona