Kiedyś żyło się spokojniej - mawiają dojrzali. Nic dziwnego, dziś tempo codzienności bywa zawrotne, a ilość bodźców, na jakie jest się narażonym, antenatom wydawałaby się nie do zniesienia. Stąd niepokój, lęki i rozdrażnienie są coraz powszechniej odczuwane. Cennym okazuje się więc znalezienie sposobu na uspokojenie umysłu i relaks.
Jeśli chce się stracić dodatkowe kilogramy, należy przede wszystkim unikać stresu i zapewnić sobie odpowiednią ilości snu, twierdzą naukowcy z Kaiser Permanente's Center for Health Research w Portland.
Wielu ludzi utożsamia emeryturę z wypoczynkiem, wiecznymi wakacjami i wysypianiem się. Dla niektórych jednak zakończenie kariery zawodowej może być początkiem depresji. Dzieje się tak dlatego, że emerytura to zupełnie nowy etap w życiu, a jako taki nieodłącznie wiąże się ze zmianami, które czasem trudno zaakceptować.
Dermatolog, który pyta o nasze samopoczucie, psycholog, który interesuje się stanem naszej skóry – kto wie, być może już w niedalekiej przyszłości właśnie tak będą wyglądały konsultacje lekarskie w gabinetach kosmetycznych? Skóra oraz nasze samopoczucie mają ze sobą więcej wspólnego, niż się powszechnie przypuszcza. I choć eksperci na całym świecie od wielu lat zgłębiają tajniki psychodermatologii, to wciąż jeszcze jest to dziedzina nieznana i nie do końca zbadana.
Próbowałeś/aś niemal wszystkiego, a waga ani drgnie. Być może problem leży tam, gdzie nikt nie zwykł szukać. Czasem dieta i ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanego skutku, bo są źle prowadzone lub organizm walczy z jakąś dolegliwością. Poniżej kilka czynników, które hamują wszelkie wysiłki zmierzające do utraty na wadze.
Tai chi jest skutecznym sposobem na zmniejszenie symptomów depresji u osób starszych wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.
Problemy układu moczowego, problemy psychiczne i zaburzenia ginekologiczne to dla Polek w wieku 35+ najbardziej wstydliwe dolegliwości zdrowotne - wynika z raportu kampanii „CoreWellness- wewnętrzna siła". Dużo łatwiej jest mówić kobietom o problemach ze skórą, a nawet tych, które dotyczą zdrowia seksualnego.
Odpowiednia ilość niezakłóconego snu to bardzo istotny czynnik dobrego stanu zdrowia. Zaburzenia snu przyczyniają się do rozwoju rozmaitych chorób, obniżają odporność i zwiększają ryzyko wielu dolegliwości.
Być może nigdy nie wejdą do kanonu terapii medycyny zachodniej. Jedni uważają, że działają podobnie, jak placebo, inni widzą w nich efektywne formy leczenia, w każdym razie zyskują coraz większą popularność - a mowa o terapiach niestandardowych. Nie zastąpią farmaceutyków i standardowych zabiegów, ale wielu medyków i pacjentów uważa je za komplementarne względem tradycyjnego leczenia. Poniżej więc najpowszechniej stosowane terapie niestandardowe.
Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Tematem przewodnim towarzyszącej mu akcji "Forum przeciw depresji" jest „Dialog w chorobie". Jak podkreślają organizatorzy, dobra współpraca lekarza i pacjenta stanowi podstawę prawidłowego rozpoznania choroby i pomaga w prowadzeniu efektywnej terapii.
Stres powoduje, że trudniej się skupić na wykonywanych czynnościach, przyczynia się do gorszego samopoczucia, zmniejsza możliwości układu immunologicznego, powoduje osłabienie i naraża na rozmaite choroby. Nie można zupełnie wyeliminować odczuwania stresu, zresztą nie byłoby to pożądane, bowiem ma on także pozytywne skutki - motywuje do działania, pomaga podejmować szybkie decyzje, etc. - niemniej jednak przedłużający się stan stresu męczy i zniechęca.
Nie tylko mali pacjenci czerpią korzyści z terapii ze zwierzętami, choć powszechnie się ją stosuje w przypadku chorób dzieci, jest godna polecenia chorym w każdym wieku.
Sezonowe zaburzenia afektywne (seasonal affective disorder, SAD) jest formą depresji, które występuje w określonym czasie roku. Objawy zaczynają się jesienią i utrzymują się przez całą zimę, osłabieniu ulegają wiosną, gdy dni stają się dłuższe i słońce pojawia się częściej.
Uzależnienie od seksu jest stosunkowo niedawno potwierdzonym i opisanym „nałogiem". Jak się okazuje, może nie tylko zrujnować życie osobiste, ale i wpędzić w choroby. I nie chodzi tu jedynie o zagrożenie chorobami wenerycznymi. Uzależnienie od seksu powoduje depresję, wskazują uczeni z Nowej Zelandii.
Niektóre osoby „z natury" są pesymistami. Winę ponoszą substancje chemiczne występujące w mózgu i wpływające na sposób postrzegania świata - twierdzą naukowcy.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona