Nie trzeba spędzać wielu godzin na siłowni czy wyciskać z siebie siódme poty, by zyskać zdrowie i lepsze samopoczucie dzięki aktywności fizycznej. Powtarza się to niczym mantrę, ale nie bez powodu. Regularność jest tu kluczem do skucesu, już trzydziestominutowe codzienne spacery mogą w długiej perspektywie być istotniejsze dla zdrowia niż szuflada pełna leków.
Osoby w wieku powyżej 100 lat czują się bezradne, ale nie bezwartościowe pomimo wielu orgraniczeń, jakich codziennie doświadczają. Ogólnie rzecz ujmując, cieszą się dobrym nastrojem, wynika z nowych badań.
Demi Moore, która niedawno rozstała się z Ashtonem Kutcherem i znalazła się w szpitalu z powodu wycieńczenia oraz bardzo kiepskiego stanu psychicznego, chce podnieść się z ciężkiej sytuacji życiowej. Pomocy szuka u duchowego guru.
Powszechnie wiadomo, że kiedy temperatura na zewnątrz spada, nasza waga często rośnie. Zimą odczuwa się zwiększony apetyt na potrawy zgubne dla zdrowej i ułatwiającej zachowanie ładnej sylwetki diety. Ponadto mroźna aura nie zachęca do porzucenia domowych pieleszy i aktywności na swieżym powietrzu. Na szczęście nie jesteśmy bezradni - poniżej kilka prostych sposobów na uniknięcie zimowego nadmiaru kilogramów.
Starania, by być aktywnym fizycznie, mogą mieć duże znaczenie dla osób leczonych z powodu nowotworów. Być może aktywność fizyczna to ostatnia rzecz, o jakiej się myśli podczas powodującego wyczerpanie leczeniu raka, ale według badań uczonych z Uniwersytetu w Hongkongu, ćwiczenia stanowią klucz do odzyskania sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia psychicznego.
Melisa (Melissa officinalis) pochodzi z południowej Europy. Jest wieloletnim ziołem o zapachu zbliżonym do cytryny. Od wieków uważano roślinę za wykazującą działanie uspokajające, przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne, rozkurczowe, hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi), wspomagające pamięć. Ze wzglęu na niezwykle szerokie zasosowanie nazywana jest ziołowym panaceum. Wyniki badań laboratoryjnych sugerują, że melisa zawiera wysokie stężenie antyoksydantów.
To więcej niż po prostu smutek - sezonowe zaburzenia afektywne (SAD) rozwija się każdej zimy u wielu Polaków. Oto kilka sposobów na to, jak sobie pomóc.
"Nie mam czasu" to jedna z najczęściej powtarzanych współcześnie fraz. Jak nie dać się spadkowi mentalnej formy, jeśli brak czasu na masaż, relaks w saunie czy trening na siłowni? Wystarczy kilkadziesiąt sekund, by odnaleźć pozytywne nastawienie.
Szansa na dokształcanie się, nowe znajomości, uwolnienie się od porannego wstawania i poleceń przełożonych - dla wielu współczesnych seniorów emerytura to czas zmian na lepsze. Badacze z sopockiego wydziału SWPS przekonują, że jej przebieg zależy od nastawienia i sposobu postrzegania skutków zakończenia pracy zawodowej.
Nowe amerykańskie badania, których wyniki opublikowano w magazynie „Biological Psychiatry", wykazały, że silne negatywne emocje u osób zdrowych fizycznie i psychicznie przyczyniają się do intensyfikacji procesu kurczenia się mózgu.
Zakupy gwiazd elektryzują opinię społeczną. Najdroższe samochody, niebotycznie kosztowna biżuteria i horrendalnie drogie kreacje od najsłynniejszych projektantów rozbudzają wyobraźnię. Wiadomo na przykład, że Victoria Beckham wydaje około 100 000 funtów rocznie na swoją garderobę. Wielu ludzi więc chciałoby choć na chwilę wcielić się w rolę celebrytów i nabyć coś wyjątkowego. Oczywiście nie ma niczego złego w tym, że od czasu do czasu rozpieszczamy się wydając więcej niż mieliśmy zamiar, ale miłość do zakupów może być chorobliwa.
Kofeina stała się elementem współczesnego stylu życia. Bogate w nią napoje i produkty żywnościowe są stałym punktem naszego menu. Stąd coraz częstsze pytania o pozytywne i negatywne oddziaływanie tej substancji na zdrowie oraz liczne badania naukowe sprawdzające jej właściwości.
Osoby starsze, którzy zażywały witaminę B12 i kwas foliowy przez dwa lata, wykazywały większą poprawę na testach krótko- i długoterminowej pamięci, niż ci, którzy nie przyjmowali witamin - wynika z australijskich badań.
Sylwester kojarzy się z huczną zabawą, beztroską i wesołością. Jednakże początek roku może jawić się już zupełnie inaczej. Okazuje się, że ten okres nierzadko wiąże się z pogorszeniem samopoczucia. Na szczęście kilka prostych kroków pomoże odzyskać dobry humor.
Wiele czynników psychicznych, takich jak lęk, stres i depresja, mogą sprawić, że pacjenci czują się tak zmęczeni i nie są w stanie skutecznie funkcjonować w codziennym życiu. Jeśli podejrzewa się doświadczanie wyczerpania z powodu stanu psychicznego, ważne jest, aby poprosić o pomoc ekspertów w tej dziedzinie, tj. psychologów klinicznych i psychiatrów. Niemniej jednak także dieta ma wpływ na odczuwanie zmęczenia.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona