Depresja jest poważnym problemem u około 33% pacjentów po udarze mózgu. Nowe badanie opublikowane w Archives of Physical Medicine and Rehabilitation informuje, że poziom niepewności co do skutków udaru jest silnie związane z rozwojem depresji u chorych. Zależność jest większa w przypadku mężczyzn.
Jakość snu pogarsza się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym bardziej dotyczy nas ryzyko wystąpienia dolegliwości takich jak bezsenność, bezdech senny i chrapanie, mówią lekarze.
Coraz więcej Amerykanów cieszy się dłuższym życiem, ale jednocześnie w USA rośnie liczba otyłych seniorów.
Prawie 50% pacjentów z cukrzycą typu 2 doświadcza ostrego i przewlekłego bólu, a około jedna czwarta cierpi z powodu szerokiego zakresu objawów, w tym uszkodzenia nerwów, zmęczenia i depresji.
Ciężka depresja lub przewlekły stres mogą powodować utratę objętości mózgu, a więc przyczynić się do upośledzenia emocjonalnego i poznawczego.
U niemal połowy starszych osób najsilniejsza depresja pojawia się 6 w okresie do 18 miesięcy od utraty partnera. Tylko u 10 proc. osób następuje do tego czasu pocieszenie się i powrót do nastroju sprzed śmierci bliskiej osoby.
Osoby, które korzystają z portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Klub Senior Cafe, rzadziej cierpią na depresję.
Umiejętne zarządzanie stresem może przyczynić się do zmniejszenia progresji stwardnienia rozsianego. Trening radzenia sobie ze stresem może pomóc osobom ze stwardnieniem rozsianym (MS) w spowolnieniu postępu choroby - przynajmniej w okresie leczenia, wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology.
Czy łatwo zapomnieć o lęku po przeżyciu traumatycznego zdarzenia? Naukowcy z Niemiec odkryli, że to mało prawdopodobne. W toku nowych badań, których wyniki opublikowało czasopismo The Journal of Neuroscience, naukowcy z uczelni w Bonn i Berlinie, Niemcy, zidentyfikowali mechanizm powstrzymujący proces zapominania o lęku w następstwie stresującego zdarzenia. Odczucie lęku nie ulega osłabieniu, jeżeli do mózgu uwolniona zostanie niewystarczająca ilość dynorfiny - twierdzą badacze. Ich odkrycia mogą przyczynić się do opracowania nowych terapii dla pacjentów urazowych.
Niedobór witaminy D jest związany z szeregiem problemów zdrowotnych - od chorób serca i cukrzycy do niektórych rodzajów raka. Okazuje się, że łączy się także z wyższym ryzykiem depresji.
Epidemia otyłości nadal postępuje na całym świecie, więc zarówno ośrodki zdrowia, media, jak i naukowcy zaczęli badać nową chorobę - uzależnienie od jedzenia. Poza legislacyjnymi ograniczeniami dotyczącymi alkoholu, podejmowana jest także dyskusja nad wprowadzeniem restrykcji w sprzedaży cukrów i tłuszczów. Także te składniki mogą bowiem wywoływać groźny nałóg.
Jak wnika z badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine, poczucie osamotnienia jest związane z szybszym osłabieniem zdolności do samodzielnego funkcjonowania, a także wyższym ryzykiem śmierci.
Osoby cierpiące na lęk, depresję, bezsenność lub inne formy psychicznych dolegliwości ma większe ryzyko zgonu z powodu udaru, wynika z badań.
Kiedy dowiadujemy się, że bliska nam osoba zachorowała na nowotwór, uginają się pod nami nogi. Chce nam się wyć z bólu i cierpienia, a musimy grać silnych, wspierających. Jak być blisko przy ukochanej chorej osobie? Jak pomóc, a nie zaszkodzić? Jak ją wspierać, a nie irytować? A co jeśli nie znajdujemy w sobie takiej siły fizycznej i psychicznej, żeby dawać wsparcie, bo czujemy, że sami rozpadamy się na kawałki?
Mówi się, że jeden to „samotna liczba", ale okazuje się także, że może być zabójcza. Z nowych badań wynika, że osoby mieszkające w pojedynkę mają wyższe ryzyko wcześniejszego zgonu z powodu choroby serca lub jakiejkolwiek innej przyczyny.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona