Schorzenia mózgu, w tym zaburzenia rozwojowe, psychiatryczne i zaburzenia zwyrodnieniowe układu nerwowego, są ogromnym obciążeniem, zarówno pod względem ogromu ludzkich cierpień, jak i kosztów gospodarczych.
Czujesz się niepewnie w związku i ciągle odczuwasz lęk o tę relację? To może zaszkodzić twojemu zdrowiu.
Rozmowa na temat choroby afektywnej dwubiegunowej z prof. dr hab. n. med. Andrzejem Czernikiewiczem, kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Jakkolwiek poziom libido zmienia się wraz z wiekiem, nie oznacza to, że seniorzy przestają mieć ochotę na seks. Badania wykazały, że aktywność seksualna dojrzałych i starszych ludzi jest zwykle zaburzana z powodu chorób i zażywanych leków.
"Zatańcz ze mną jeszcze raz", śpiewa Edyta Bartosiewicz i choć jej piosenka traktuje o miłości, taki apel mógłby stanowić hasło wytrawnych imprezowiczów oraz osób chcących zachować dobrą formę. Pół godziny tańca towarzyskiego to taki sam wysiłek jak trzydziestominutowy dziarski spacer.
Jabłko do śniadania, sałatka przy obiedzie, banan na podwieczorek i brokuły na kolację to według nowozelandzkich badaczy, może być menu szczęścia.
Szczepionka na półpaśca jest mniej skuteczna u pacjentów z depresją, chyba że zaburzenia psychiczne są leczone.
Witamina B6 nie może być przechowywana w organizmie, dlatego ważne jest, aby dostarczać jej odpowiednią ilość dzięki diecie i - w razie potrzeby - suplementom.
Starsi ludzie, którzy się udają się na krótki spacer cztery razy w tygodniu, mają niższe ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 40 procent.
Modafinil, środek stosowany dotychczas na narkolepsję, może okazać się preparatem, który zrewolucjonizuje dotychczasowy sposób życia. Lek pozwala ludziom funkcjonować ograniczając ilość snu do zaledwie dwóch godzin na dobę.
Dotychczas słodkie napoje w wersji light głównie były uważane za niebezpieczne dla zdrowia ze względu na zawartość aspartamu, związku uważanego przez wiele osób za sprzyjający rozlicznym chorobom. Według ostatnich badań przeprowadzonych w USA, napoje te mogą być również zagrożeniem dla naszego zdrowia psychicznego, ponieważ ich regularne spożywanie znacznie ma zwiększać ryzyko depresji.
Depresja jest powszechna wśród starszych ludzi, u których następuje rozwój choroby Alzheimera, co sprawia, że może ona stanowić jedną z przyczyn związanych z wiekiem form otępienia.
Osoby, które permanentnie się zamartwiają, maja zwiększone ryzyko rozwoju zaburzenia stresowego pourazoweego (posttraumatic stress dis order, PTSD).
Starsi mężczyźni z objawami depresji mają dwukrotnie wyższe ryzyko hospitalizacji niż pozostali, wynika z nowych badań opublikowanych w kanadyjskim Medical Association Journal
Pomimo pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego, ludzie czują się coraz lepiej wraz z wiekiem, wynika z badań.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona