O stresie mówi się dzisiaj wiele, zwłaszcza o jego niszczącym wpływie na naszą kondycję psychiczną - eksperci wskazują jednak, że stres może też odgrywać pozytywną rolę. Naukowcy wyróżniają stres pozytywny, tzw. eustres motywujący nas do działania i podnoszący poziom energii oraz stres negatywny, tzw. dystres paraliżujący nas, uniemożliwiając konstruktywne działanie, często towarzyszy mu reakcja ucieczkowa.
Najczęściej to osoby z najbliższego otoczenia pomagają podjąć decyzję o wizycie u psychiatry. To bardzo ważne, aby wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o występowaniu zaburzeń psychicznych.
Według danych TNS OBOP z 2005 roku zaledwie 8% respondentów spodziewa się, że lekarz przepisze skuteczny lek. Badania przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmian Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć Siebie" wskazują, że oczekiwania jakie mamy w stosunku do lekarza psychiatry to przede wszystkim uzyskanie rady, potrzeba szczerej rozmowy, konsultacji rozumianej ogólnie jako pomoc psychologiczna, a nie konkretna skuteczna porada.
Ogólnopolska Kampania Społeczna Forum Przeciw Depresji została zorganizowana po raz pierwszy w 2007 roku przez firmę Servier Polska przy współpracy z Fundacją Itaka, która m.in. udziela pomocy i wsparcia osobom zmagającym się z problemem depresji. Rozpoczynająca się właśnie trzecia edycja kampanii będzie koncentrować się głównie na zagadnieniach związanych z poznaniem przyczyn powodujących rozwój depresji, m.in. zaburzeniami rytmów okołodobowych, których normalizacja, według ostatnich badań, może stać się nową metodą leczenia depresji.
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) zajmuje obecnie siódme miejsce wśród chorób psychicznych wywołujących spadek jakości życia i cierpienie. Brak wiedzy na temat przyczyn i skutków choroby wiąże się z rosnącą liczbą chorych.
Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wskazują, że większość Polaków wysłałaby bliską osobę do psychiatry dopiero wtedy, gdyby stwarzała ona zagrożenie dla siebie lub otoczenia.
Jak sobie radzić z codzienną presją psychiczną, podpowiadają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie".
Co najmniej trzytygodniowy urlop jest konieczny, aby organizm mógł wypocząć i zregenerować siły na kolejne miesiące pracy. Taki okres przynosi pożądane efekty. Pierwsze dni to czas, w którym nasz organizm przyzwyczaja się do wypoczynku, wyhamowuje i przestawia się z etapu aktywności zawodowej na etap urlopowy. Brak urlopu albo nieefektywne jego spędzanie – może stanowić symptom pracoholizmu.
Z badań CBOS wynika, że zdecydowana większość Polaków (59%) odpoczywa w sposób bierny: nie uprawia sportu ani żadnych ćwiczeń służących poprawie sprawności ruchowej. Eksperci programu promującego współczesne metody leczenia psychiatrycznego„Odnaleźć siebie” zwracają uwagę, jak niezbędna dla równowagi psychicznej i walki ze stresem jest aktywność fizyczna.
W naszej diecie coraz więcej miejsca zajmują wysoko przetworzone produkty oraz coraz więcej tzw. gotowych posiłków. Powoduje to zakłócenie naturalnej równowagi składników odżywczych w naszych organizmach, a to z kolei może prowadzić do większej podatności na depresje, problemów z pamięcią i innych zaburzeń natury psychicznej.
Przede wszystkim należy podkreślić, że wizytę u psychiatry należy traktować, tak samo jak każdą inną wizytę u lekarza innej specjalności. W przypadku problemów zarówno ze zdrowiem psychicznym czy też fizycznym, pomoc lekarska jest zawsze niezwykle cenna.
Badania dowodzą, że w walce z depresją ćwiczenia fizyczne mogą być tak skuteczne, jak medykamenty.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że Polacy niechętnie udają się po pomoc do lekarza psychiatrii. Przed wizytą u specjalisty powstrzymuje ich wstyd i lęk przed opinią otoczenia. Program „Odnaleźć siebie” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zmianę niekorzystnego status quo i zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii.
Pozytywne nastawienie czyni życie przyjemniejszym i bardziej znośnym nawet w najtrudniejszych momentach, świadczą o tym zarówno badania naukowe, jak i codzienna praktyka kolejnych pokoleń. Zdarza się, że nasze przyzwyczajenia i cechy osobowościowe skutecznie bronią przed optymizmem, ale efektywna praca nad zmianą sposobu postrzegania świata i siebie polecana jest nawet pro forma - kto wie, może jednak przyniesie pożądane konsekwencje?
Szczęście jest zaraźliwe, także wśród obcych sobie ludzi. Zadowoleni z życia ludzie zwykle mają wielu przyjaciół, którzy również deklarują swoje szczęście. Ci zaś, którzy pielęgnują związki towarzyskie, przebywają blisko swoich przyjaciół, małżonków, sąsiadów, krewnych, są najszczęśliwsi.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona