Opracowanie innowacyjnego leku, który znajdzie zastosowanie w leczeniu schizofrenii, depresji i lęku, to wspólny cel firmy farmaceutycznej i naukowców. Przedsięwzięcie to rozpocznie się już za kilka dni i potrwa około 4 lat.
Jak wiadomo stosowanie większości farmaceutyków niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych ich działania. Jak wykazała analiza danych medycznych osoby chorujące na depresję są o 30 % bardziej narażone na rozwój cukrzyce II typu.
Jim Carrey, popularny hollywoodzki aktor i komik, radzi jak pokonać depresję. Zapowiedział nawet, że napisze poradnik dotyczący walki z depresją. Główną tezą ksiązki miało być uznanie, że największy wpływ na nasze samopoczucie ma dieta. Choć rzecznik uznała tę zapowiedź za żart (podobno nie ma żadnej umowy z wydawcą), komik sugeruje, że wie, jak pozbyć się choroby.
Leczenie zaburzeń psychicznych , takich jak depresja czy stany lękowe powinno obejmować zarówno sferę psychiczna jak i fizyczną – twierdzą specjaliści.
Przekonanie, że kilka drinków to doskonałe lekarstwo na smutki, jest fałszywe. Alkohol działa wręcz odwrotnie, potęguje pamięć o nieprzyjemnych zdarzeniach. Do takiego wniosku doszła grupa badaczy z Japonii pod przewodnictwem profesora farmakologii Norio Matsukiego
Depresja to choroba dotykająca osoby w różnym wieku oraz o różnym stanie zdrowia. Naukowcy zaobserwowali jednak, iż na rozwój depresji bardziej narażeni są mężczyźni mający niski poziom testosteronu.
Melatonina to hormon "szczęścia" produkowany przez szyszynkę, czyli gruczoł dokrewny znajdujący się w centralnej części mózgu. Wydzielanie melatoniny zmniejsza się w ciągu życia człowieka, a jej produkcja jest najniższa w podeszłym wieku.
Depresja to jedna z chorób, o których nadal bardzo mało wiemy, w celu poprawy świadomości społecznej już drugi raz zorganizowano Kampanię Forum Przeciwko Depresji.
Depresja to poważna, choć często bagatelizowana choroba. Szczególnie często jest ona lekceważona u osób starszych gdyż wydaje się, że zmiany zachodzące w zachowaniu chorego są typowymi objawami starzenia.
Depresja czasami postrzegana jest jako normalny objaw starzenia. To niepokojące, bowiem pozostawiona bez leczenia potęguje prawdopodobieństwo niepełnosprawności, umieszczenia w domu opieki, czy nawet śmierci.
Zbliża się kolejny Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego. W tym roku hasłem przewodnim jest „Depresja wieku podeszłego”. I chociaż depresja wśród ludzi starszych nie jest tak powszechna, jak w młodszych grupach wiekowych, ma swoje wyjątkowe problemy.
Choć o depresji mówi się w ostatnim czasie coraz więcej, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z powagi tej choroby. W poznaniu i zrozumieniu zagadnień łączących się z depresją pomóc może konferencja, którą organizuje Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji.
Depresja to często bagatelizowana choroba, tym czasem zdaniem specjalistów jest jednym z najniebezpieczniejszych schorzeń naszych czasów.
Nasze życie nabiera coraz większego tempa. Intensywna praca, dostosowanie się do nowych sytuacji i szybkie podejmowanie ważnych decyzji to sytuacje powodujące stres. W sytuacjach stresowych naszemu organizmowi szczególnie potrzebny jest „pierwiastek spokoju”, czyli magnez.
Naukowcy biją na alarm - stres coraz częściej staje się przyczyną wielu chorób psychicznych, które wymagają leczenia przez specjalistów. Z danych Śląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego wynika, że nerwice spowodowane stresem są najczęstszym typem zaburzeń leczonych przez psychiatrów.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona