Na konferencji zorganizowanej przez American Academy for Neuroscience zaprezentowano rezultaty badań dotyczących wpływu stymulacji magnetycznej na sprawność umysłową. Dzięki działaniu pola magnetycznego wywoływany jest wzrost nowych neuronów mózgu w obszarach odpowiadających za pamięć. Odkrycie może mieć niebagatelny wpływ na leczenie chorób neurodegradacyjnych.
Zespół chronicznego zmęczenia jest coraz częstszą przypadłością. Efektywne leczenie schorzenia zależne jest od diagnozy dotyczącej jego przyczyn. Pierwszym krokiem po spostrzeżeniu objawów zespołu przewlekłego zmęczenia powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Nie należy z tym zwlekać, taki status quo bowiem samoistnie nie przejdzie, a stanowi poważny problem w codziennym funkcjonowaniu. Dalsze postępowanie podporządkowane będzie efektom rozpoznania powodów pojawienia się schorzenia. Czasem jednak, aby poprawić samopoczucie, wystarczy odpowiednia ilość snu, relaksu i... ciemna czekolada.
Stres to naturalna i nieunikniona część naszego życia, spowodowana reakcją na codzienne wyzwania i wszelkie życiowe zmiany. Kiedy dołożymy do tego jesienną aurę, nie musimy długo czekać na efekty.
Stresu nie da się uniknąć, co więcej jego obecność w naszym życiu może mieć pozytywne skutki. Pod wypływem stresu łatwiej się mobilizujemy, często sprawniej pracujemy. Jednak warunkiem dopingującego wpływu stresu jest to, że umiemy nad nim panować.
Depresja u seniorów może dotyczyć 10 – 20% osób z tej grupy wiekowej. U osób starszych jest ona o tyle niebezpieczniejsza niż wśród osób młodszych, że często ignorują ją rodziny pacjentów i sami lekarze zakładając, iż zmiany w nastroju i osobowości seniorów stanowią normę. Tymczasem, nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje - doprowadzić do cukrzycy, a także przyczynić się do przedwczesnej śmierci powodując atak serca czy wylew.
Według specjalistów polski system ochrony zdrowia psychicznego w Polsce jest niedoinwestowany, słabo dostępny i nie odpowiada współczesnym standardom i potrzebom społecznym. Ponadto brakuje lekarzy specjalistów, a pacjenci mają ograniczony dostęp do nowoczesnych leków - informuje "Życie Warszawy".
Apatia, brak motywacji, bezsenność to częste objawy stresu lub przemęczenia, niekiedy mogą to być także symptomy depresji. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w zachowaniu bliskiej Ci osoby zrób wszystko co w Twojej mocy, aby jej pomóc. Depresja to poważna, ale uleczalna choroba.
Fakt, iż pogorszenie nastroju i uczucie bezsilności najczęściej pojawiają się jesienią i zimą, w dużym stopniu związany jest z brakiem światła.
Marihuana znana głównie jako szkodliwa dla zdrowia używka może pozytywnie wpływać na samopoczucie osób zmagających się z depresją. Warunkiem pozytywnego działania marihuany jest jej odpowiednie dawkowanie.
Krótkie dni, otaczająca nas szaruga, niskie temperatury, brak porannego światła słonecznego zakłóca nasz rytm snu i cykl wydzielania hormonów w tym serotoniny, która jest odpowiedzialna za dobry nastrój.
Stresujących sytuacji nie da się całkowicie uniknąć, aby zminimalizować konsekwencje przepracowania i nadmiaru obowiązków sięgnij po zioła.
Jak podaje „Neuropsychopharmacology”, sezonowa depresja pojawia się u tych ludzi, których organizmy nadmiernie zużywają serotoninę w miesiącach jesiennych i zimowych.
Jesienne dni nie zawsze są słoneczne i kolorowe, często pogoda zniechęca do wychodzenia z domu. Długie, ponure i deszczowe wieczory mogą pogorszyć nasze samopoczucie. Warto jednak wiedzieć, kiedy zły nastrój i brak sił to chandra a kiedy początek poważnej choroby.
Migrena to coś więcej niż zwykły ból głowy, to utrudniająca życie choroba. Trudne jest także jej zdiagnozowanie i leczenie.
Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland będący zarazem członkami Australazjatyckiego Centrum ds. Starzenia się podjęli oryginalne przedsięwzięcie, stworzyli radio skierowane do starszych, samotnych Australijczyków.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona