Przede wszystkim należy podkreślić, że wizytę u psychiatry należy traktować, tak samo jak każdą inną wizytę u lekarza innej specjalności. W przypadku problemów zarówno ze zdrowiem psychicznym czy też fizycznym, pomoc lekarska jest zawsze niezwykle cenna.
Badania dowodzą, że w walce z depresją ćwiczenia fizyczne mogą być tak skuteczne, jak medykamenty.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że Polacy niechętnie udają się po pomoc do lekarza psychiatrii. Przed wizytą u specjalisty powstrzymuje ich wstyd i lęk przed opinią otoczenia. Program „Odnaleźć siebie” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zmianę niekorzystnego status quo i zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii.
Pozytywne nastawienie czyni życie przyjemniejszym i bardziej znośnym nawet w najtrudniejszych momentach, świadczą o tym zarówno badania naukowe, jak i codzienna praktyka kolejnych pokoleń. Zdarza się, że nasze przyzwyczajenia i cechy osobowościowe skutecznie bronią przed optymizmem, ale efektywna praca nad zmianą sposobu postrzegania świata i siebie polecana jest nawet pro forma - kto wie, może jednak przyniesie pożądane konsekwencje?
Szczęście jest zaraźliwe, także wśród obcych sobie ludzi. Zadowoleni z życia ludzie zwykle mają wielu przyjaciół, którzy również deklarują swoje szczęście. Ci zaś, którzy pielęgnują związki towarzyskie, przebywają blisko swoich przyjaciół, małżonków, sąsiadów, krewnych, są najszczęśliwsi.
Osoby, które były szczęśliwe w związku, mają się lepiej nawet po śmierci współmałżonka, są mniej narażone na depresję.
Niepokalanek mnisi (Chasteberry) stosowany jest przy zaburzeniach miesiączki oraz w celu złagodzenia symptomów menopauzy i w leczeniu trądziku. Roślina występuje w regionie Morza Śródziemnego. Do produkcji specyfiku wykorzystywane są owoce, z nich robi się tabletki i kapsułki. Zawierają m. in. aukubinę i agnozyd, flawonoidy, olejki eteryczne, goryczkę i tłuszcze.
„Pół godziny tańca towarzyskiego to utrata takiej samej ilości kalorii, jak podczas trzydziestominutowego energicznego spaceru, a tańczenie przy muzyce disco lub rock and roll pozwala na spalenie jeszcze większej porcji kalorii”, mówi Lyndon Wainwright z British Dance Council.
19 listopada 2008 roku obchodzony jest Światowy Dzień POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc). Jak co roku tego dnia na całym świecie zwraca się uwagę opinii publicznej na coraz większą częstotliwość występowania choroby, która jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na POChP choruje około 600 mln osób. W Polsce blisko 2 mln osób jest dotkniętych tą chorobą, z czego aż 15 tysięcy rocznie umiera. W tym roku szczególnie zwraca się uwagę na te osoby, które jeszcze nie zostały zdiagnozowane, a znajdują się w grupie ryzyka czyli palaczy, a także osoby starsze.
U osób wysokim ciśnieniem, które niedostatecznie długo śpią, notuje się podwyższone ryzyko chorób serca i zawału, można przeczytać na łamach Archives of Internal Medicine.
Europejczycy najczęściej borykają się z nadciśnieniem tętniczym, problemami ze wzrokiem i nadwagą. Stres, bezsenność i problemy ze słuchem to dolegliwości, na które cierpi średnio co trzeci Europejczyk, wynika z badania Europe Health 2008.
Późna jesień to pora roku, wraz z którą u wielu ludzi pojawiają się stany apatii, złego humoru, obniżenia aktywności oraz ciągłego zmęczenia. Objawy te świadczą najczęściej o trudnościach ludzkiego organizmu w przystosowaniu się do krótszego dnia, jednak mogą również wskazywać na tzw. „depresję sezonową”, dla której naukowcy wymyślili nazwę "afektywne zaburzenia sezonowe". Na szczęście zaburzeń tych w większości przypadków nie trzeba leczyć farmakologicznie.
Jak rozpoznać depresję u starszego członka rodziny czy przyjaciela? Symptomy nie muszą być oczywiste, a bardzo destrukcyjnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie osoby starszej. Naukowcy alarmują, że depresja u seniorów jest rzadko diagnozowana, a nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet samobójstwa.
Zaangażowanie chorego pozytywnie wpływa na wyniki osiągane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy pacjent aktywnie uczestniczy w terapii. Dodatkowe korzyści przynosi wsparcie ze strony bliskich, które pomaga zarówno w podjęciu decyzji o zasięgnięciu porady specjalisty, jak i w dalszym leczeniu.
29 października obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę – jedną z najpowszechniejszych chorób XXI wieku, o której jednak wciąż niewiele wiemy.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona