Zbliża się kolejny Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego. W tym roku hasłem przewodnim jest „Depresja wieku podeszłego”. I chociaż depresja wśród ludzi starszych nie jest tak powszechna, jak w młodszych grupach wiekowych, ma swoje wyjątkowe problemy.
Choć o depresji mówi się w ostatnim czasie coraz więcej, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z powagi tej choroby. W poznaniu i zrozumieniu zagadnień łączących się z depresją pomóc może konferencja, którą organizuje Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji.
Depresja to często bagatelizowana choroba, tym czasem zdaniem specjalistów jest jednym z najniebezpieczniejszych schorzeń naszych czasów.
Nasze życie nabiera coraz większego tempa. Intensywna praca, dostosowanie się do nowych sytuacji i szybkie podejmowanie ważnych decyzji to sytuacje powodujące stres. W sytuacjach stresowych naszemu organizmowi szczególnie potrzebny jest „pierwiastek spokoju”, czyli magnez.
Naukowcy biją na alarm - stres coraz częściej staje się przyczyną wielu chorób psychicznych, które wymagają leczenia przez specjalistów. Z danych Śląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego wynika, że nerwice spowodowane stresem są najczęstszym typem zaburzeń leczonych przez psychiatrów.
Lampka wina czy kieliszek koniaku same w sobie nie są niczym złym, trzeba jednak pamiętać, że nawet niewielka ilość alkoholu w połączeniu z przyjmowanymi stale lub okresowo lekami może spowodować poważne problemy zdrowotne, wzmocnić lub przeciwnie - zahamować działanie leku.
Pochodząca z amazońskich lasów roślina, tradycyjnie wykorzystywana była przez tamtejsze plemiona jako eliksir zdrowotny. Parzony z niej napar, uznawany był za źródło witalności i energii. Obecnie, na całym świecie, guarana znana jest pod różnymi postaciami jako substancja podnosząca zdolności psychiczne i fizyczne podczas wzmożonego wysiłku. Stymuluje, redukuje zmęczenie, zwiększa umiejętność koncentracji i zapamiętywania. Wyrównuje niedobór adrenaliny, spowodowany przez zmęczenie, długotrwały stres czy szybkie tempo życia.
Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia całego organizmu. Okazuje się, że do długiej listy zdrowotnych profitów osiąganych dzięki ćwiczeniom, można dopisać działanie antydepresyjne.
Osteoporoza to choroba dotykająca 50 % kobiet i 20 % mężczyzn po 50 - tym roku życia. Okazuje się, że poza znanymi dotychczas czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania, do rozwoju osteoporozy może przyczynić się depresja.
Od dawana wiadomo, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że może być sposobem na walkę z depresją.
Na konferencji zorganizowanej przez American Academy for Neuroscience zaprezentowano rezultaty badań dotyczących wpływu stymulacji magnetycznej na sprawność umysłową. Dzięki działaniu pola magnetycznego wywoływany jest wzrost nowych neuronów mózgu w obszarach odpowiadających za pamięć. Odkrycie może mieć niebagatelny wpływ na leczenie chorób neurodegradacyjnych.
Zespół chronicznego zmęczenia jest coraz częstszą przypadłością. Efektywne leczenie schorzenia zależne jest od diagnozy dotyczącej jego przyczyn. Pierwszym krokiem po spostrzeżeniu objawów zespołu przewlekłego zmęczenia powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Nie należy z tym zwlekać, taki status quo bowiem samoistnie nie przejdzie, a stanowi poważny problem w codziennym funkcjonowaniu. Dalsze postępowanie podporządkowane będzie efektom rozpoznania powodów pojawienia się schorzenia. Czasem jednak, aby poprawić samopoczucie, wystarczy odpowiednia ilość snu, relaksu i... ciemna czekolada.
Stres to naturalna i nieunikniona część naszego życia, spowodowana reakcją na codzienne wyzwania i wszelkie życiowe zmiany. Kiedy dołożymy do tego jesienną aurę, nie musimy długo czekać na efekty.
Stresu nie da się uniknąć, co więcej jego obecność w naszym życiu może mieć pozytywne skutki. Pod wypływem stresu łatwiej się mobilizujemy, często sprawniej pracujemy. Jednak warunkiem dopingującego wpływu stresu jest to, że umiemy nad nim panować.
Depresja u seniorów może dotyczyć 10 – 20% osób z tej grupy wiekowej. U osób starszych jest ona o tyle niebezpieczniejsza niż wśród osób młodszych, że często ignorują ją rodziny pacjentów i sami lekarze zakładając, iż zmiany w nastroju i osobowości seniorów stanowią normę. Tymczasem, nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje - doprowadzić do cukrzycy, a także przyczynić się do przedwczesnej śmierci powodując atak serca czy wylew.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona