Koniec lata i początek jesieni to czas, w którym często ogarnia nas apatia. Zmiany pogody, coraz krótsze dni, szarość za oknami oraz natłok obowiązków męczy nas i często przytłacza. Dopada nas chandra, robimy się smutni i czujemy się źle. To uczucie ogarnia ludzi bez względu na płeć i wiek, zarówno małe dzieci i mężczyźni mogą odczuwać stan przygnębienia ale to głównie kobiety najmocniej reagują na zmiany pór roku. Jesienna niemoc pociąga za sobą senność, wyraźny brak energii, drażliwość, kłopoty z koncentracją, wahania nastroju, zobojętnienie oraz osłabienie…po prostu nic się nam nie chce robić. Te wszystkie objawy to sygnał, że może ogarnąć lub właśnie ogarnia nas sezonowa, jesienna depresja.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o udzielenie informacji na temat skali zjawiska samobójstw popełnianych przez pacjentów w polskich szpitalach oraz działań podejmowanych na rzecz zapewnienia hospitalizowanym chorym bezpieczeństwa i ochrony przed targnięciem się na własne życie. Prośba rzecznika jest bezpośrednio związana z powtarzającymi się w ostatnim czasie przypadkami samobójczych zgonów pacjentów przebywających w szpitalach.
Podawanie leków tylko spowalnia postęp choroby Parkinsona a przy tym powoduje nieprzyjemne, a czasem niebezpieczne działania uboczne, dlatego lekarze coraz częściej proponują pacjentom zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu stymulatora, który pobudza okolice podwzgórzowe mózgu, polepszając przewodzenie impulsów nerwowych. Okazuje się jednak że takie zabiegi mogą mieć tragiczne następstwa.
Opublikowane we wrześniu wyniki badań przeprowadzonych w USA dowodzą, że masaż może być skutecznym sposobem łagodzenia bólów nowotworowych, nawet w zaawansowanym stadium choroby.
Z powodu poważnych chorób psychicznych cierpi ponad 50 milionów ludzi na całym świecie. Choroba nie wybiera, dotyka ludzi na wszystkich kontynentach i we wszystkich kulturach. Obchodzony od 1992 roku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego skupia w tym roku uwagę na globalnym wymiarze zdrowia psychicznego.
Wśród objawów stwardnienia rozsianego (Multiple sclerosis) wymienia się najczęściej zaburzenia czucia obwodowego, mrowienie, drętwienie kończyn, osłabienie niektórych grup mięśni, zaatakowane zostają nerwy w mózgu i rdzeniu kręgowym. Chory doznaje ataków, które niespodziewanie pojawiają się i ustępują pogarszając stan pacjenta, w konsekwencji pacjent ma poważne problemy z poruszaniem się, bądź doznaje całkowitego kalectwa.
Menu nowoczesnego człowieka to przemyślana i zrównoważona kombinacja wszystkich potrzebnych organizmowi składników. Ryby posiadają ich tak wiele, że powinny stać się stałym komponentem naszego jadłospisu.
Czas na dobre porzucić brawurę oraz stereotyp macho i przeanalizować realne dane statystyczne. Biorąc pod uwagę osoby w wieku do 85 lat w Stanach Zjednoczonych na jednego mężczyznę przypadają 2,2 kobiety, w grupie do 90 lat stosunek ten wynosi 1:3. Choroba wieńcowa jest trzykrotnie częściej diagnozowana wśród mężczyzn, którzy mają depresję. Liczba samobójstw mężczyzn jest wyższa niż kobiet w każdej grupie wiekowej.
Portal AARP, największej amerykańskiej organizacji zrzeszającej osoby po pięćdziesiątym roku życia zorganizował konkurs, w którym poproszono o odpowiedź na pytanie: „Dlaczego życie po pięćdziesiątce jest cudowne?” Oto niektóre wypowiedzi.
Szwedzcy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że dzieci starszych ojców są bardziej narażone na wystąpienie u nich zaburzeń psychicznych takich jak choroba afektywna dwubiegunowa, niż potomstwo ojców, którzy mają mniej niż 30 lat.
W krajach unijnych liczba osób potrzebujących pomocy psychiatrycznej sięga 50 mln, tj. około 11% ludności. W naszym społeczeństwie dominuje przekonanie, że choroby psychiczne przynoszą wstyd chorującym oraz ich najbliższym i w związku z tym zazwyczaj są ukrywane przed innymi ludźmi.
W Polsce na schizofrenię choruje około 400 tysięcy osób. Dane te jednak są najprawdopodobniej niedoszacowane, ponieważ opisywana choroba uważana jest za wstydliwą, traktuje się ją jak wyrok niszczący życie osobiste i zaprzepaszczający karierę zawodową. Tymczasem odpowiednie leczenie i wsparcie ze strony bliskich daje możliwość w miarę normalnej egzystencji.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że niemal co trzeci Polak (29%) twierdzi, że spośród chorób wzbudzających największy lęk, najbardziej obawia się chorób psychicznych. 31% respondentów przyznaje, że czasem martwi się o swoje zdrowie psychiczne.
Jak wynika z badań amerykańskich naukowców głód sprzyja lepszemu nastrojowi. Do takiego wniosku doprowadziła badaczy obserwacja myszy.
Psychoterapia, to – jak ją określił francuski psycholog Pierre Janet - zastosowanie wiedzy psychologicznej do leczenia różnych chorób. Choć technik psychoterapeutycznych jest wiele, element spajający je stanowi kontakt międzyludzki. Jak szacuje WHO, 10-15% członków każdego społeczeństwa potrzebuje jakiejś formy psychoterapii. W Polsce z roku na rok psychoterapia staje się coraz popularniejsza. Z danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że w ostatnich latach zgłasza się o 15 – 20 % więcej pacjentów niż w latach 90-tych.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona