To nie powrót patriarchatu, choć dla wyzwolonych pań nie brzmi zachęcająco. Prace domowe maja dobry wpływ na zdrowie. Naukowcy odkryli, że kobiety, które przez sześć godzin dziennie wykonywały prace domowe, chadzają na energiczny spacer lub parają się pielęgnacją ogrodu, były o 13 procent mniej narażone na rozwój raka piersi niż panie prowadzące siedzący tryb życia.
Nigdy nie jest za późno, by zacząć dbać o siebie, także zmiany wprowadzone w dojrzałym wieku przyniosą prozdrowotne efekty. Okazuje się, że aktywność fizyczna wydłuża życie seniorów - mężczyzn nawet o sześć, kobiet - o pięć lat.
Aktywność fizyczna jest niezbędna, by zachować dobry stan zdrowia do późnej starości, powtarzają niczym mantrę - nie bez racji - lekarze wszelkich specjalności. Jaki rodzaj treningu wybrać, to jednak temat na szersze dyskusje i niemal pewny brak zgody wśród dysputantów. Jednymi z najmniej kontrowersyjnych ćwiczeń są biegi.
Ćwiczenia wytrzymałościowe pomagają uchronić się przed upadkami. Im silniejsze mięśnie tym mniejsze prawdopodobieństwo upadku, niestety mniej niż jedna na dziesięć osób starszych regularnie wykonuje trening siłowy.
Trening siłowy, a nie tylko ćwiczenia cardio, jest związany z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę, przekonują uczeni.
Już skromna utrata masy ciała może przydać osobom z nadwagą i otyłością aż dekadę ważnych korzyści dla zdrowia, w tym ochronę przed cukrzycą typu 2, wynika z nowych badań.
Najwięcej Polaków wskazuje lekarzy oraz znajomych i przyjaciół jako źródło informacji na temat zdrowego stylu życia - wynika z badań . „Polacy o zdrowym stylu życia.", któryh druga część przedstawiła firma Headlines Porter. Lekarzy najczęściej wskazują częściej kobiety, osoby w wieku 60 lat i więcej, osoby z wykształceniem wyższym.
Kiedy kobiety przechodzą menopauzę, mogą jednocześnie doświadczać wzrostu trudności z wykonywaniem codziennych zajęć - problemów z noszeniem zakupów czy męczeniem się podczas wchodzenia po schodach.
Polacy mają stosunkowo dużą wiedzę na temat zdrowego stylu życia - wynika z zaprezentowanej przez Headlines Porter Novelli pierwszej części badania „Polacy o zdrowym stylu życia.” poświęconej definiowaniu zdrowyego stylu życia i stosowaniu go.
Nowe badania z uczonych z European Centre for Environment & Human Health oraz University of Exeter wykazały, że ludzie mieszkający na wybrzeżu charakteryzują się lepszym zdrowiem niż osoby mieszkające w głębi lądu.
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią zapalenia stawów i dotyczy ponad 135 milionów osób na całym świecie.
Osobom starszym i seniorom, którzy chcą jak najdłużej zachować zdrowie i niezależność, eksperci amerykańskich National Institutes of Health (NIH) zalecają cztery rodzaje ćwiczeń.
Częste sprawdzanie poczty elektronicznej, przełączanie aplikacji i częstsze oglądanie filmów, granie oraz prowadzenie rozmów - taki sposób korzystania z Internetu obserwuje u osób cierpiących na depresję.
Przejście przez ulicę bywa prawdziwym wyzwaniem dla pieszych - świeci się zbyt krótko biorąc pod uwagę średnią szybkość chodu przeciętnego człowieka. Starsi ludzi zaś są wręcz skazani na łamanie przepisów, bo sygnalizacja nierzadko zmienia się, gdy są w połowie drogi, wynika z brytyjskich badań.
Tai-chi, sztuka kompleksowo łącząca energię ciała i ducha, jest korzystna dla zdrowia serca i tętnic u osób starszych, jeśli regularnie wykonują te ćwiczenia.