Regularne ćwiczenia i zdrowe odżywianie może zmniejszyć ryzyko utraty pamięci wywoływanej przez ciche udary.
Osłabienie pamięci może mieć różne pochodzenie, ale bez względu na to zawsze utrudnia normalne funkcjonowanie. Trzeba więc umieć rozpoznać objawy dolegliwości i przeciwdziałać pogłębianiu się problemu.
Badaczki z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej opracowują metodę, której celem jest wspomaganie sprawności intelektualnej osób w wieku emerytalnym.
Osoby starsze, którzy zażywały witaminę B12 i kwas foliowy przez dwa lata, wykazywały większą poprawę na testach krótko- i długoterminowej pamięci, niż ci, którzy nie przyjmowali witamin - wynika z australijskich badań.
Starsze osoby, które zaczynają doświadczać problemów z pamięcią, mogą odnieść korzyści z terapii nikotynowej, wynika z niedawno przeprowadzonych badań amerykańskich.
Problemy z pamięcią i innymi zdolnościami poznawczymi nie dotyczą jedynie ludzi sędziwych. Okazuje się, że już 45-latkowie doświadczają osłabienia możliwości mentalnych.
W niektórych przypadkach problemy pamięci u osób starszych mogą być spowodowane tzw. "cichymi udarami".
Zastanawiasz się czy twoja pamięć dobrze funkcjonuje? A może myślisz o tym po prostu dlatego, że czytujesz , iż starsi ludzie często doświadczają znacznego osłabienia zdolności do zapamiętywania informacji? Nowe badania sugerują, że oczekiwania dotyczące wpływu starzenia się na pamięć może faktycznie mieć negatywne konsekwencje - zwiększa prawdopodobieństwo problemów z pamięcią.
Powszechnie wiadomo, że przypominanie sobie jest skuteczniejsze, jeśli dołączymy do tego procesu skojarzenia z tym, co chcemy sobie przypomnieć - np. przydatne jest stosowanie mnemotechniki czy powiązanie szukanej rzeczy z jakimś kolorem, etc. Nowe badanie wykazało, że dotyk ma znaczny wpływ na proces przypominania, ale nie w sposób, jaki przychodzi na myśl - oddziałuje bowiem niejednoznacznie.
Interesujące jest to, jak często zapamiętane szczęśliwe chwile, to te z młodzieńczych lat, wskazuje Jerry Dumas, amerykański rysownik, twórca popularnego komiksu Sam & Silo.
Kobiety częściej niż mężczyzn doświadczają zaburzeń poznawczych w starszym wieku. W związku z tym naukowcy z Monash University w Melbourne przyjrzeli się, w jaki sposób można zapobiec temu zjawisku lub spowolnić je. Ich badania wskazują, że pomocna może być terapia testosteronem.
Czy spożycie alkoholu wpływa na naszą zdolność przyswajania informacji werbalnych? W toku nowych badań odnaleziono powiązanie między upijaniem się a słabszą deklaratywną pamięcią werbalną - formą pamięci długotrwałej. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research, pokazują że hipokamp jest szczególnie wrażliwy na neurotoksyczne działanie alkoholu w czasie swojego rozwoju.
Neurolodzy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ujawniają, dlaczego osoby starsze mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy. Wraz z ze starzeniem się mózg nie jest w stanie tak skutecznie jak niegdyś przetwarzać nowych informacji, ponieważ określone ścieżki w mózgu ulegają degradacji.
Ponieważ ponad dwie trzecie naszego ciała jest złożone z wody, nic dziwnego więc, że zachwiania jej poziomu mają wpływ na stan umysłu.
Warto zastanowić się nad ujęciami swojej przeszłości. Co przychodzi na myśl najczęściej? Czy są to reminiscencje z rodzinnych wakacji, czy też wspomnienie jakiejś utraconej szansy? Nowe badania wykazały, że ludzie, którzy pamiętają dobre rzeczy z przeszłości, są szczęśliwsi od tych, którzy rozpamiętują negatywne wspomnienia i emocje.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona