Ćwiczenia aerobowe, tj. wytrzymałościowe, są idealne, aby schudnąć i wzmocnić mięśnie. Zaleca się je także seniorom. Dwie sesje takiej aktywności fizycznej w tygodniu mogą zapobiec problemom neurologicznym związanym z wiekiem, wynika z kanadyjskiego badania.
Myszy, którym podawano małe ilości kofeiny, odznaczały się mniejszą ilością tau, białka, którego nieprawidłowa przemiana wpływa na dysfunkcję komórek mózgowych pacjentów z chorobą Alzheimera.
Wiadomo, że aktywność fizyczna zapewnia lepsze samopoczucie i daje szanse na dobre zdrowie. Okazuje się, że może też poprawić pamięć.
Możliwości pamięciowe zmieniają się w ciągu całego życia człowieka. Maksymalne zdolności osiągamy w wieku około 20 lat, później następuje stabilizacja wyników i w końcu spadek, początkowo powolny, a po 40. roku życia bardziej wyraźny. Istotne osłabienie pamięci następuje po 60. roku życia. Czy jest to jednak nieunikniony proces, który dotyczy wszystkich bez wyjątku? Oto prezentujemy fakty i obalamy mity dotyczące zmian zachodzących z wiekiem w pamięci.
Nauka języków bywa trudna i staje się wyzwaniem zarówno dla młodzieży szkolnej, studentów, jak i ludzi dorosłych. Jednak dziś, w dobie podróżowania i mobilności, nawet osoby starsze muszą często od początku nauczyć się mówić w obcym języku. Istnieje szereg technik, które mogą ułatwić proces nauczania, a co więcej – uczynić go skutecznym i… zabawnym. Prezentujemy kilka z nich.
Dieta bogata w białka zwierzęce może zapobiec osłabieniu fizycznemu i psychicznemu w starszym wieku, mówią japońscy naukowcy.
Myślisz o treningu, ale jakoś nie masz okazji, by się zaangażować? Potrzebujesz motywacji do podjęcia ćwiczeń? Oto lista, którą trzeba przejrzeć. Przedstawiono dziesięć naukowo udowodnionych powodów, dla których warto "się przemóc" i zacząć regularnie ćwiczyć.
W środę 26 lutego fani Johnny’ego Casha z całego świata mogą spotkać się w jednym miejscu, aby poprzez zapalenie symbolicznych gwiazdek, uczcić 82. rocznicę urodzin swojego idola.
Starsze kobiety z wyższym poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi cechują się nieco mniej intensywnym procesem kurczenia się mózgu niż panie z niską ilością tych substancji.
U starszych ludzi wcale nie musi następować osłabienie zdolności mentalnych, po prostu potrzebują więcej czasu na przypomnienie sobie określonych informacji, bo dysponują znaczną ich ilością...
Krzyżówki i inne podobne łamigłówki mogą odmłodzić mózg osoby starszej nawet o dziesięć lat i opóźnić rozwój demencji, czytamy na łamach Journal of the American Geriatrics Society.
Nowe badania pokazują, że picie dużych ilości alkoholu przez mężczyzn może okazać się wyjątkowo szkodliwe dla nich w późniejszym okresie życia.
Już dziesięć lekcji ćwiczeń umysłowych wystarcza, by utrzymać mózg osób starszych w „dobrej formie". A efekty takiego treningu utrzymują się nawet dziesięć lat.
Nowe badanie wskazuje, że kofeina nie tylko pomaga ci się obudzić, ale poprawi funkcjonowanie pamięci.
Naukowcy wskazują, że kobiety z historią chorób serca cechują się o 30 procent wyższym ryzykiem zachorowania na demencję.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona