Jeśli chce się poprawić pamięć, trzeba wykazać ciekawość, mówią uczeni. To bardzo pomocny składnik wszelkiej nauki.
Żeby móc liczyć na lepszą pamięć, trzeba podnosić ciężary, mówią eksperci.
Kobiety, które w średnim wieku często są niespokojne, humorzaste, zagniewane, mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w późniejszym życiu.
Trening pamięci z pozoru nie wymaga sprawności fizycznej, jednakże pozory mogą mylić. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatu ćwiczenia pamięci, który odbył się w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, w czwartek 25 września. Okazało się, że zapamiętywanie wymaga wiele energii, a przede wszystkim konsekwencji i systematyczności.
Zbyt zestresowani ludzie są zrzędliwi, ciągle w złym humorze, nieprzyjemni, roztargnieni i zapominalscy. Słowem, tracą umiejętności interpersonalne.
Brak regenerującego snu jest według naukowców największym czynnikiem ryzyka dla rozwoju bólu u osób starszych.
Starsi ludzie, którzy regularnie przekraczają w swojej diecie zalecaną ilości kalorii, mogą być bardziej narażeni na utratę pamięci i łagodne zaburzenia poznawcze niż osoby spożywające mniej kaloryczną żywność.
Powszechnie wiadomo, że nadwaga lub otyłość mogą znacznie zwiększyć ryzyko zawału serca i cukrzycy, ale nowe badania wykazały, że nadmiar kilogramów może również zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju demencji.
Jedz przynajmniej jedno danie rybne w tygodniu. Dzięki temu masz duże szanse na uchronienie się przed chorobą Alzheimera, mówią uczeni z University of California w Los Angeles.
Funkcje mózgu osób starszych mogą się znacznie zmieniać w ciągu dnia, ale seniorzy są bardziej skoncentrowani rano niż po południu.
Wzrost ciśnienia krwi u osób w średnim wieku może być związany z ryzykiem pogorszenia funkcji mózgu, które z kolei są wstępem rozwoju otępienia starczego. Dlatego wysokie ciśnienie krwi powinno być bezzwłocznie poddane kontroli, mówią eksperci.
Osoby cierpiące z powodu klinicznej depresji mogą być bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera w późniejszym życiu, wynika z badań uczonych Rush University.
Co jeszcze można napisać o wydarzeniu, które należy do najsilniej wyrytych w pamięci i tożsamości Polaków? O zrywie, który ukształtował już kilka pokoleń? O walce, która do dziś budzi emocje i kontrowersje?
Jeśli niedosypiasz, twoje wspomnienia mogą być fałszywe i zniekształcone.
Zielone przestrzenie poprawiają nastrój do tego stopnia, że są pomocne także u pacjentów z demencją.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona