O tym, że aktywność intelektualna opóźnia proces starzenia się mózgu wiadomo od dawna, najnowsze badania dowiodły, iż dzięki specjalnym ćwiczeniom można przez długie lata cieszyć się dobrą kondycją psychiczną.
Jak podaje seniorjournal.com, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania, z których wynika, że większe kłopoty z pamięcią mają ludzie zestresowani niż osoby radosne. Dane te będą wykorzystywane do wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera.
Zdolność szybkiego i długotrwałego zapamiętywania to jedna z ważniejszych aktywności intelektualnych w życiu człowieka. Sposobów na poprawienie pamięci jest wiele, a naukowcy wciąż nie ustają w poszukiwaniu jak najskuteczniejszej metody.
Niezwykłym przedsięwzięciem z zakresu propagowania historii i kultury jest Muzeum Opowiadaczy Historii. Zgromadziło unikatowe zbiory z licznych światowych tradycji ustnych, zaproponowało nową formę myślenia o eksponacie, oferuje zwiedzającym kolekcję stanowiącą dorobek wielu kultur.
Do ważnych reguł usprawniających zapamiętywanie należy technika angażowania zmysłów. To, o czym się uczymy, starajmy się w wyobraźni zobaczyć, a nawet uruchomić wyobraźnię w obrębie innych zmysłów – słuchu, węchu. Jest to przykład jednego z rodzajów strategii zapamiętywania, tak zwanej mnemotechniki.
Uczeni z Wageningen University w Holandii przeprowadzili badania, z których wynika, że zażywanie kwasu foliowego (czyli witaminy B9, witaminy M, ATC: B03 BB) przez osoby starsze ma korzystny wpływ na ich funkcje poznawcze. Poprawia się m. in. szybkość przepływu informacji w mózgu.
Inteligentna pamięć pomaga uporać się z codziennymi obowiązkami i zawiłościami naszego życia. Co więcej, jest siłą napędową kreatywności i geniuszu. Ponieważ nie jest ona cechą, która nabywamy wraz z narodzinami, a umiejętnością wyuczoną, możemy ją ćwiczyć i ulepszać bez względu na nasz wiek.
Związek pomiędzy podejmowaniem różnorodnych aktywności umysłowych a uniknięciem demencji jest bezsprzeczny. Jeśli chce się utrzymać dobrą kondycję fizyczną można podejmować takie działania jak praca w ogrodzie, spacery, joga, czy zabawy z wnukami. W przypadku umysłu trzeba innych działań, można tu wymienić np. rozwiązywanie szarad, gry komputerowe i planszowe, tego rodzaju aktywności jest jednak o wiele więcej.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii pozwalają sądzić, iż pogarszanie się pamięci wraz z wiekiem jest procesem niezależnym od wykształcenia.
Powszechnie wiadomo, że odpowiednia dieta oraz higieniczny tryb życia mogą opóźnić proces demencji. Naukowcy nie ustają jednak w poszukaniu coraz skuteczniejszych metod pozwalających zachować mózg w dobrej kondycji, jedną z nowszych propozycji jest wykorzystanie osiągnięć techniki do ćwiczenia szarych komórek.
SmartShopper to nietypowe urządzeni, które ma na celu ułatwić i uprzyjemnić robienie zakupów. Bez wątpienia będzie doskonałym asystentem zakupów wszystkich, którzy mają problem z zapamiętaniem listy potrzebnych produktów.
Miłorząb znany wszystkim jako ozdobna roślina rosnąca w umiarkowanym klimacie może mieć też zastosowanie w medycynie. Jego dobroczynny wpływ na zdrowie znany był już w starożytności, dziś lecznicze działanie miłorzębu znów wzbudza zainteresowanie lekarzy i naukowców.
60 letni Japończyk pobił rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku składających na liczbę pi. Zapamiętał ich 100.000. Pokonał tym samym rekord ustanowiony przez samego siebie w 1995 roku, a wynoszący 83.431 miejsc po przecinku.
Badania opublikowane w magazynie Neurology dowiodły, iż u 134 pacjentów, którym przez 12 tygodni podawano leki, znacząco poprawiła się koncentracja i pamięć werbalna w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali placebo. Badania przeprowadzono w 19 placówkach w Stanach Zjednoczonych.
Wszyscy chcemy żyć długo i pozostać całkowicie sprawnymi nawet w sędziwym wieku, dotyczy to zarówno zdrowia fizycznego, jak i umysłowego. Zdrowie fizyczne utrzymujemy ćwicząc na siłowni, biegając, stosując odpowiednie diety. A jak sprawić, by nasz umysł dobrze prosperował? Istnieje kilka prostych technik wspomagających utrzymywanie umysłu w dobrej kondycji, niektóre gry i łamigłówki świetnie się do tego nadają.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują