Jeżeli na jawie reagujesz mocno i żywo na wypowiedzenie Twojego imienia, łatwiej przypominasz sobie także swoje sny, w przeciwieństwie do osoby, którą na jawie jest ciężko zdekoncentrować. Opisany związej jest dość nieprawdopodobny, a jednak został potwierdzony - jak można przeczytać na stronie internetowej Live Science, która powołuje się na badanie opublikowane w magazynie Frontiers of Psychology.
Jak zauważa francuskie stowarzyszenie Association Protection Foudre, każdego roku we Francji piorun trafia od 100 do 200 osób. Jakie są konsekwencje takiego uderzenia dla ciała ludzkiego? Czy może spowodować śmierć?
Kac nie tylko wywołuje nudności czy ból głowy, okazuje się, że obniża IQ.
Dobowa rekomendowana ilość snu wynosi 7 do 9 godzin. Dzisiejsze tempo życia jednak sprawia, że wielu ludzi sypia znacznie krócej. Tymczasem okazuje się, że nadmierne ograniczenie snu grozi wieloma chorobami, a nawet przedwczesną śmiercią.
Wpływ stereotypów dotyczących wieku na zdolności poznawcze osób starszych jest realny, mówią amerykańscy badacze.
Jeśli czujesz się zmęczony/a i trudno ci podołać intelektualnym zadaniom, napij się wody. To prosty i skuteczny sposób wyostrzenie umysłu.
Mózg może pozostać sprawny do późnej starości. Po prostu ciągle musi mieć jakieś wyzwania.
Olejek rozmarynowy poprawia pamięć. Brzmi to niczym fragment magicznego rytuału, ale chodzi o stricte naukowe odkrycie, które zostało przedstawione na tegorocznym spotkaniu Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego w Harrogate.
Pozbycie się nadmiaru kilogramów poprawia pamięć u starszych kobiet z nadwagą. Badanie wykazało, że po utracie wagi aktywność mózgu faktycznie zmienia się w regionach mózgu kluczowych dla pamięci.
Demencja wiąże się z ogólnym spadkiem zdolności poznawczych do tego stopnia, że uniemożliwia prowadzenie samodzielnego życia. Obejmuje istotne problemy z pamięcią, choć choroba nie ogranicza się do nich. Eksperci radzą osobom, które mieszkają lub często przebywają w towarzystwie chorych, bądź nawet sporadycznie się kontaktują z pacjentami, jak ułatwić wzajemne relacje.
Bezsenność, dolegliwości sercowe i krążeniowe, bóle głowy, kłopoty z pamięcią. Brzmi znajomo? Te objawy coraz częściej mogą być spowodowane przez niedobór odpowiednich substancji odżywczych. Według najnowszych badań, dostarczamy z pożywieniem zaledwie 10% dziennego zapotrzebowania na cholinę, substancję która wpływa na najważniejsze funkcje naszego organizmu. Regularne jej uzupełnianie może znacząco wpłynąć na nasze życie i zdrowie.
Jakkolwiek testosteron, znany powszechnie jako podstawowy hormon męski, ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie mężczyzn, jest niezbędny także u kobiet. Organizm pań również produkuje ten związek, a jego odpowiednia ilość istotnie oddziałuje na codzienny sposób funkcjonowania przedstawicielek płci żeńskiej.
Żucie gumy stało się powszechnym nawykiem. Sięgają po nią zarówno młodsi, jaki starsi i to nie tylko po posiłku, ale jako sposób na odświeżenie oddechu czy zamiast słodkiej przekąski (bo produkt ma także owocowe wersje). Teraz okazuje się, że guma może mieć jeszcze inne zastosowanie - pomaga utrzymać koncentrację.
Sen pomaga przetwarzać wspomnienia i uczyć się nowych zadań, twierdzą naukowcy.
Rozpoczął się kolejny cykl zajęć Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku we Wrocławiu. Program jest przeznaczony głównie dla osób w wieku 50+, ale organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona