Miłorząb był stosowany w leczenictwie już w starożytności. Ze współczesnych badań wynika, że preparaty na bazie tej rośliny podawane odpowiednio wcześnie mogą nie tylko powstrzymać zaniki pamięci, ale pomagają również w leczeniu depresji i zawrotów głowy. Co więcej, może być ona skuteczna w osłabianiu skutków udaru.
Medytacja uspokaja, odpręża, przywraca poczucie równowagi emocjonalnej. Te inne jej efekty sprawiają, że odmładza umysł.
Odkryto nowy, prosty sposób rozpoznania choroby Parkinsona - wystarczy do tego badanie oczu.
Oto prosty sposób na lepszą pamięć - trzeba mniej jeść. Wystarczy zmniejszyć spożycie kalorii o 30 procent i uzupełniać swoją dietę odpowiednią ilością kwasów tłuszczowych, takich jak kwasy omega-3.
Koszmarne sny mogą sprawić, że nocny odpoczynek zamiast odprężenia i nowej energii, przynosi niepokój i znużenie. Wiadomo było od jakiegoś czasu, że koszmary mogą być spowodowane stresem, teraz ustalono, że może je wywoływać nawet nieprzyjemny zapach.
Na sędziwych rodziców czy teściów czeka w mieszkaniu wiele niebezpieczeństw. Wnętrza, które dla młodszych ludzi wydają się przyjazne, mogą zagrażać ludziom starszym. Wystarczy dokonać jednak drobnych zmian, by otoczenie stało się bezpieczniejsze.
Ludzie w starszym wieku powinni korzystać z Internetu, by trenować umysł. Sieć dostarcza wielu narzędzi do tego, by zachować określony poziom zdolności poznawczych.
HDL, czyli tzw. "dobry cholesterol" jest niezbędny do utrzymania dobrej pamięci u osób po sześćdziesiątce.
Aby poprawić pamięć, wystarczy ćwiczyć. Szczególnie pomaga to kobietom, które chorowały na raka piersi.
W silnie zurbanizowanym otoczeniu coraz trudniej jest nam znaleźć chwilę wytchnienia na łonie natury. Tymczasem każda „odskocznia" od betonowej przestrzeni jest na wagę złota - pomaga poprawić nastrój, odprężyć się i usprawnić pamięć.
Uczeni odkryli, że aktywność fizyczna po przyswojeniu jakiejś wiedzy, poprawia pamięć o tym, czego się nauczyliśmy.
100-procentowo dokładne badanie krwi pozwala na wczesne wykrycie choroby Alzheimera.
Witaminy z grupy B są niezbędne dla dla wielu funkcji organizmu, m. in. potrzeba ich dla procesu metabolizowania składników odżywczych, wspomagania pracy układu nerwowego, dobrego stanu skóry, syntezy serotoniny i noradrenaliny, tworzenia krwinek, etc. Niektóre leki oraz dolegliwosci zaś mogą powodować zmniejszenie poziomu tych witamin, a nawet prowadzić do ich niedoborów.
Regularna medytacja może być szczególnie korzystna dla seniorów - nowe badanie dowiodło, że może osłabić problemy pamięci, a więc i zmniejszyć zagrożenie chorobą Alzheimera.
Badacze ogłosili przełom w diagnostyce choroby Alzheimera. Do rozpoznania choroby ma wystarczyć badanie krwi.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona