Regularna aktywność fizyczna zagwarantuje lepszą sylwetkę, silniejsze mięśnie i bardziej sprężyste ciało. To jednak nie wszystko. Dodatkową motywacją do podjęcia treningów powinna być poprawa ogólnego samopoczucia, mniej problemów zdrowotnych i wiele innych „benefitów". Ćwiczenia przydają także ważnych pozafizycznych korzyści.
To nie żart. Jak informuje „BBC News/Health", samodzielne upieczenie chleba lub ciastek pomaga zwalczyć depresję i nie tylko...
Nowe badania podkreślają potencjalny wpływ zdrowego stylu życia w leczeniu depresji, osłabianiu skutków starzenia się i wspomaganiu uczenia się.
Próbujesz się uśmiechać w stresujących sytuacjach? Poczujesz się od tego jeszcze gorzej.
Faktem jest, że wielu ludzi na całym świecie zmaga się z depresją samotnie. Nie udają się w związku z chorobą do lekarza, nie szukają też innej pomocy. Choroba jest szczególnie niebezpieczna w przypadku ludzi starszych - pacjenci w zaawansowanym wieku cechują wyższym wskaźnikiem samobójstw niż chorzy z innych grup wiekowych. Oto kilka faktów na temat depresji, o których warto pamiętać.
Codziennie nie brakuje okazji do irytacji - zatłoczony autobus, długa kolejka w spożywczym, gdy nam się spieszy, spotkanie z nieuprzejmą, ciągle mającą jakieś uwagi sąsiadką... można by długo wymieniać. Aby zadbać o równowagę psychiczną, konieczne jest wręcz wykreowanie sytuacji, które napawają lepszym samopoczuciem.
Osoby w średnim wieku, których dieta jest pełna dań typu fast food, złożonych m. in. z przetworzonego mięsa i napojów słodzonych, są bardziej narażone na depresję.
Co roku o tej porze dopada nas wrażenie, że wszystko sprzysięga się przeciw nam. Coraz krótsze dni, zmieniająca się jak w kalejdoskopie pogoda i chłodne wieczory to niedogodności, do których przyjdzie nam się przyzwyczaić. Chociaż jesień ma swój urok, to jednak wszechogarniające osłabienie i zmęczenie dają o sobie znać wyraźniej właśnie o tej porze roku. Jak poradzić sobie z jesiennym spadkiem nastroju?
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Problem ten w skali globalnej dotyka przede wszystkim kraje wysoko rozwinięte, co nie oznacza, że nie występuje w uboższych. Statystyki są przerażające - każdego roku na świecie umiera z powodów związanych z otyłością oraz nadwagą ponad 2,5 miliona ludzi.
Starsze kobiety doświadczają znacznie więcej problemów ze snem niż mężczyźni. Często długo nie mogą zasnąć i nie czują się rano wypoczęte.
Jak wynika z danych WHO, aż 15 proc. osób w wieku powyżej 60 lat cierpi na jakieś zaburzenie psychiczne.
Akupunktura może być pomocna w leczeniu depresji, sugeruje nowe brytyjskie badanie.
Prawie 40 procent dorosłego polskiego społeczeństwa narzeka na problemy ze snem. Niedostateczna ilość snu może niestety wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Okazuje się, że prawie połowa osób z przewlekłą bezsennością zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza z depresją.
Choroba Parkinsona dotyczy około 1 na 500 osób. To neurodegeneracyjny stan ujawniający się fizycznie poprzez trzęsienie rąk i sztywność ciała. Okazuje się, że znacznie bardziej na tę chorobę narażeni są ci, którzy zmagają się z depresją.
Światło słoneczne ma ogromny wpływ na zegar biologiczny każdego człowieka. Dzięki niemu odróżniamy dzień od nocy, wiemy kiedy odpoczywać, a kiedy zwiększyć swoją aktywność. Jesienią dopada nas apatia, zmęczenie i senność, odczuwamy wyraźny spadek nastroju, co ma związek z mniejszym natężeniem światła. Jak skutecznie radzić sobie ze skutkami nadejścia jesieni?
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona