Uczeni zbadali, co się dzieje z organizmem, gdy mózg odpowiada na stres.
Kiedy bliska osoba starsza zaczyna zapominać słów, ma trudności z wykonywaniem najprostszych czynności, jest rozdrażniona lub otępiała, nie możemy w nieskończoność zrzucać tego na karb wieku lub „gorszego dnia“. To może być choroba Alzheimer lub inna postać demencji – schorzenia coraz częściej występującego wśród seniorów. Opieka nad chorym, szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, jest zajęciem całodobowym, dlatego koniecznie trzeba się nią dzielić.
Zaburzenia erekcji w wielu przypadkach nie muszą być leczone farmakologicznie, często wystarczą odpowiednia dieta, ćwiczenia i inne zmiany w stylu życia, by przywrócić dobrą sprawność seksualną.
Starsi ludzie cechujący się apatią (ale niekoniecznie depresją) mogą odznaczać się mniejszą objętością mózgu niż pozostali. Ten objaw zaś nierzadko wiąże się z chorobami mózgu.
Dotychczasowe badania dotyczące diety wykazywały, że wegetarianizm raczej sprzyja zdrowiu, osiągnięciu długowieczności i ochronie przed różnymi dolegliwościami. Być może jednak dieta bezmięsna nie jest tak korzystna.
Poprawia nastrój, doskonale wpływa na skórę, łagodzi stany depresyjne. Ma działanie prozdrowotne i odmładzające. Dla większości z nas jednak jej główne zalety to piękny zapach, rozpływająca się w ustach konsystencja i ten wspaniały, niezrównany smak. Czekolada ma dziś swoje święto.
Uczeni przeanalizowali dane niemal 63 tysięcy Norwegów, którzy przeszli badania oceniające zdrowie fizyczne i psychiczne. Okazuje się, że depresja może zwiększać ryzyko niewydolności serca.
Samotność staje się powszechną dolegliwością współczesnego świata. Coraz mniej ludzi pozostaje w pobliżu domu rodzinnego, przybywa zaś osób starszych, schorowanych i odizolowanych. Także młodsi ludzie w wyniku całego zestawu zmian kulturowych poznają, czym jest odosobnienie wśród tłumu. Tymczasem zjawisko samotności nie pozostaje bez wpływu na zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Jedna trzecia życia kobiety przypada w lub po okresie przekwitania. Czas ten wydłuża się wraz z wydłużaniem się życia. Choć menopauzę statystycznie przeżywa się około pięćdziesiątki, jej pierwsze objawy pojawiają się już po czterdziestce. Dzięki wzrastającej świadomości kobiet i osiągnięciom współczesnej medycyny, objawy towarzyszące menopauzie można skutecznie złagodzić, a niektóre z nich nawet wyeliminować.
Wskaźnik samobójstw w Australii jest najwyższy od dekady. Okazuje się, że najczęściej życie odbierają sobie starsi mężczyźni, którzy zmagają się z samotnością i problemami zdrowotnymi.
Każdy wiek ma swoje prawa. Proces starzenia się wiąże się ze nieuniknionymi zmianami i trzeba umieć na nie odpowiedzieć, by zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Niedawno rekomendowaliśmy określone produkty żywnościowe, teraz czas na dietetyczne rady dla mężczyzn.
Liam Neeson zrezygnował z picia alkoholu, którego nadużywał po tragicznej śmierci żony.
Depresja jest zaburzeniem nastroju, które według badań WHO dotyka około 350 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce cierpi na nią nawet co 10 osoba i nie ma tutaj znaczenia, w jakim jest ona wieku, jakiej jest płci, rasy czy wyznania. Większość osób wie, czym różni się depresja od zwykłej chandry i zdaje sobie sprawę z tego, że nie można jej lekceważyć, jednak nie wszyscy do końca potrafią zapobiegać depresji i znają sposoby jej leczenia. Odpowiednio dobrana dieta, pozytywne nastawienie, otwartość mają bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka, dlatego są skuteczne również w profilaktyce depresji.
Od dawna wiadomo, że właściciele zwierząt mogą liczyć na lepsze zdrowie psychiczne. Okazuje się jednak, że właściciele kotów nie zawsze należą do tej grupy - z badań wynika, że częściej zmagają się z depresją.
Dla każdego społeczeństwa samobójstwo to niewygodny temat. Jak bowiem wyjaśnić, że pomimo postępu cywilizacyjnego , tak imponującego rozwoju medycyny, a wreszcie deklarowanego poczucia wspólnoty danej społeczności, istnieją zdruzgotani ludzie decydujący się na odebranie sobie życia? Ze statystyk wynika, że wysokie prawdopodobieństwo samobójstwa dotyczy osób starszych, które często nie uzyskują odpowiedniego wsparcia ze strony innych i nierzadko zmagają się nie tylko z licznymi chorobami, ale i samotnością.