Porady - pytania i odpowiedzi

2015-04-16 08:48 autor: Panna

11 659 odsłon

rozwód z osobą niewierząca po unieważnieniu małżeństwa

Witam,
Mam małe pytanie: chciałąbym sie dowiedzieć czy będąc osoba wierzącą mogę wziąć ślub kościelny z osobą która ma rozwód kościelny.(nieważność małżeństwa) Mój narzeczony by był świadkiem na ślubie - jako ateista.
Pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-04-16 14:39 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowna Pani!
  Zapytuje Pani o możność zawarcia związku w KK z osobą mającą wyroki pozytywne, na podstawie których jej związek został uznany za nieważny.
  Otóż, czasami są przyczyny, na podstawie których małżeństwo jest nieważne, i które mogą pozostawać w związku z nałożeniem tzw. zakazu (przykładowo: niezdolność psychiczna, podstęp, jakis rodzaj symulacji), to strona mająca wyroki będzie wiedziała: czy ma taki zakaz ona, czy nie. Naturalnie zakazy można zdjąć. Natomiast nie za bardzo rozumiem treści pytania w drugim członie Pani zdania.
  Uszanowanie!

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-16 15:22 autor odpowiedzi: Panna

  Dziękuje za odpowiedz. Moj narzeczony ma unieważnienie małżenstwa bez orzeczeń o winie oraz bez tzw: zakazu. Chodziło mi  bardziej, że teraz chcialibyśmy wziąsć ślub: ja jako osoba wierząća, on: jako ateista( by był tzw świakiem ) czy nie przeszkadza to,iż jest tzw po rozwodzie a teraz by chciał wziąć slub jako ateista w kościele.

  Arletta Bolesta - adwokat kościelny skomentował/a odpowiedź 2015-04-17 06:47

  Szanowna Pani! Wyjaśnijmy jeszcze jedną kwestię, w mojej odp. nr 1 wzięłam pod uwagę kościelny proces o nieważność małżeństwa nie zaś unieważnienie cywilne. Przechodząc do meritum: gdy Pani Narzeczony jako Ateista, ale jako Ochrzczony ma dwa pozytywne wyroki kościelne, nie ma dołączonego zakazu ma prawo zawrzeć ślub kościelny z Panią. Inna sytuacja, gdy pozostaje On nieochrzczony. Nie ma natomiast czegoś takiego jak bycie i Nupturientem, który składa przysięgę małżeńską, i zawiera przez to związek, a bycie świadkiem - ustalmy jest Osobą wchodzącą w związek małżeński a nie świadkiem. Owszem można mówić o zakazie zawierania związku, ale uzyskuje się od tego zezwolenie, o wszystkim zostaną Państwo poinf. przez Proboszcza. Wszystkiego dobrego!

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Różności

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania