Porady - pytania i odpowiedzi

2014-06-27 14:26 autor: kasia80

8 533 odsłon

Slub koscielny w trakcie rozwodu cywilnego?

Pisze na tym forum, poniewaz potrzebuje pomocy. Moja sytuacja wyglada nastepujaco.

W 2004 roku zawarlam zwiazek malzenski (slub koscielny ), ktory rozpadl sie w 2010 roku. Nie mamy dzieci I jestesmy w trakcie rozwodu. Niestety z przyczyn nie zaleznych od obojga stron rozwod sie przeciaga.  Z moim obecnym partnerem chcemy zawrzec zwiazek malzenski a dokladnie slub koscielny.  Z Tomkiem od Stycznia tego roku planujemy slub I mamy wyznaczona date na Pazdziernik. Wszystko jest juz zaplanowane I zarezerwowane.  Jak rowniez Nasze siostry mieszkajace w USA maja juz wykupione bilety a Moja siostra ma byc rowniez Moja Swiadkowa. Co musimy zrobic I do kogo mamy sie zwrocic o pomoc zebysmy mogli zawrzec slub koscielny? 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-27 15:07 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  w tekście tym pisze Pani, iż zawarła ślub kościelny, oraz iż obecnie chce Pani również zawrzeć takowy, zatem musi się Pani starać o stwierdzenie nieważności swojego małżeńskiego związku.

  Nie rozumiem też, iż data została dla Państwa już wyznaczona, bowiem Ksiądz Proboszcz, mając jakieś kościelne dokumenty, z pewnością musiał zdobyć wiedzę, iż bez kościelnego procesu niemożliwym będzie kolejny związek. Chyba, że w tekście tym Pani nie chodziło o ślub kościelny (2010 r.) (!). Proszę zatem o korektę tekstu!

  Z poważaniem!

  Oceń odpowiedź 0 8

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-27 15:40 autor odpowiedzi: kasia80

  Przepraszam zaszla pomylka. Ja zawarlam tylko slub cywilny.

  Oceń odpowiedź 4 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-27 16:45 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam ponownie,

  zatem można mówić rzeczywiście o pewnym problemie. Jest możliwym zawarcie jedynie ślubu kościelnego, ale władza kościelna musi być pewna odnośnie takiego kroku (chodzi o to, aby nie dochodziło do ew. nadużyć na gruncie cywilnym o charakterze finansowym).

  Problem związany jest z zawarciem małżeństwa konkordatowego. Zawierając związek w Kościele - o charakterze konkordatowym - wywiera on jednocześnie skutki na płaszczyźnie prawa cywilnego, po spełnieniu odpowiednich warunków, co oznacza, iż nie ma konieczności dodatkowego zawarcia związku w USC. Jednym z warunków jest jednak brak przeszkód z prawa cywilnego, a taką jest właśnie nadal trwający Pani związek cywilny.

  Z jednej strony, polecam Pani zasięgnięcie bliższej informacji odnośnie daty uzyskania rozwodu, zaś z drugiej strony, jak najszybsze poinformowanie Księdza Proboszcza o zaistniałej okoliczności, aby w sposób praktyczny rozwiązać problem.

  Z poważaniem!

  Oceń odpowiedź 0 8

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2014-02-18 09:17 przez barmag

  ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego

  Witam,
  Mam następujące pytanie: czy jest możliwe zawarcie ślubu kościelnego w trakcie trwania rozwodu cywilnego jednego z partnerów, o ile zachodzą niżej opisane przesłanki:
  1)      zainteresowani partnerzy posiadają dziecko, które w zaistniałych okolicznościach nie ma możliwości życia i rozwijania ...

  kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe

 • Dodano 2014-01-07 17:52 przez Ninaa

  Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego?

  Mam nadzieję, że Pani mi pomoże bo już nie wiem co robić. Opiszę sytuację. 5 lat temu wzięłam ślub cywilny z obcokrajowcem, niestety oszukał mnie i chciał tylko obywatelstwo, okazało się że z tym są problemy to uciekł i straciłam z nim jakikolwiek kontakt, więc 3 lata temu wystąpiłam o rozwód, który...

  kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe

 • Dodano 2013-07-15 12:58 przez sylwia1974

  Rozwód kościelny

  Mam zapytanie donośnie rozwodu kościelnego. Mój były mąż stara się o rozwód kościelny od dłuższego czasu . Otrzymywałam wezwania na przesłuchania jednak się nie wstawiałam . Jako powód podał niemożnośc posiadania przeze mnie dzieci. Leczyc zaczęliśmy sie po roku po ślubie. Jednak po 7 latach małżeńs...

  kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe

 • Dodano 2013-06-10 11:50 przez gielniaci

  Ponowny ślub kościelny

  Witam !
  Jestem po śłubie kościelny i rozwodzie cywilnym. Dowiadywałem sie o unieważnienie małżeństwa, ksiądz z któym rozmawiałem widział podstawy. Odpuściłem temat po tym jak sie dowiedziałem ile to kosztuje i usłyszałem: biskup lubi jak koperta stoi.
  Jestem teraz z kims i chciałbym sie ponownie oże...

  kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe

 • Dodano 2013-03-11 11:33 przez tomzos

  Ponowny ślub kościelny

  Witam serdecznie. Czy w przypadku rozwodu cywilnego, a w nastęsptwie ok. 2 lat po rozwodzie, dawny partner umiera jest możliwość zawarcia ponownie ślubu kościelnego?

  kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania