Porady - pytania i odpowiedzi

2015-01-27 13:51 autor: ania_stach16

5 592 odsłon

rozwód kościelny,unieważnienie małżeństwa kościelnego

Witam, jestem w 3 letnim związku, mam wspałniała córeczkę, ale na drodze do pełni szczęscia stoi przeszłość mojego partnera. Był on w związku małżeńskim, które trwało zaledwie 3 miesiące, a po miesiącu była żona( mają rozwód cywilny) zaczeła go zdradzać. Czy to może być powód do uzyskania unieważnienia małżeństwa, myślę, że to jest niewypełnianie obowiązków małżeńskich co skutkowało zanimkiem pożycia oraz niedojrzałośc psychiczna, która przerosła ich w tworzeniu pelnego związku małżeńskiego. Czy istnieje jakaś możliwość, cień szansy w takiej sytuacji do uzyskania unieważnienia? Proszę o pomoc

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-27 14:49 autor odpowiedzi: elaela

  Wydaję mi sie, że ma szanse na rozwód kościelny z tytułu zdrady żony, ponieważ jakby nie patrzeć jest to złamanie obietnicy jaką składali Bogu czyli wierność.

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-27 15:21 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowna Pani!
  Sprawa winna być przeanalizowana pod kątem wszystkich tytułów prawnych, bowiem może się zdarzyć, iż jakiś jest do nie udowodnienia, a wówczas należy postawić akcent na ten właściwy. Co to znaczy postawić akcent: za każdą przyczyną prawną stoi teoria, czyli konstytutywne elementy tej przyczyny, i to nie na Sądzie, ale na Stronie Powodowej spoczywa obowiązek ich wykazania.

  Dodam, iż nie ma takiej przyczyny jak zdrada, natomiast sam fakt, jak i naturalnie szereg innych, może zbadany w kontekście kilku przyczyn, i ich teorię winno przełożyć się na tzw. j. praktyczny.
  Pozdrawiam!

  ania_stach16 skomentował/a odpowiedź 2015-01-28 11:17

  Witam, a rozwiązłość małżonka. Czytałam na innych forach, że to jest powodem do unieważnienia małżeństwa? Mam jeszcze jedno pytanie gdzie się najlepiej zgłosić, aby chociaż spróbowac. Mój partner był już u adwokata kościelnego, który go brzydko mówiąć spławił.

  Oceń odpowiedź 0 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-28 12:33 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowna Pani,
  w prawie kanonicznym nie ma takiego tytułu jak "zdrada", kwestia ta podchodzi pod różne przyczyny, i to na podstawie ich prowadzony jest proces, a nie na podstawie zdrady.

  Trudno jest mi też przyjąć, iż jakiś adwokat tak się zachował; ja sama, dopiero po analizie sprawy, albo mówię Klientowi, iż jest zasadność jej prowadzenia, albo też nie, podkreślam, dzieje się to po analizie dokładnej sprawy.
  Pozdrawiam!

  Oceń odpowiedź 0 10

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-04-24 12:15 autor odpowiedzi: MichałPoczmański

  Stwierdzenie nieważności małżeństwa, a nie rozwód kościelny.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania