Porady - pytania i odpowiedzi

2014-02-01 15:59 autor: golapta

6 288 odsłon

rozwód Koscielny

Witam mam do pani pytanie mojemu bylemu po 5 latach po rozwodzie zachciało się kościelnego rozwodu a ja nie mam ochoty przechodzić ponownie gehenny i to tyle lat to podobno trfa czy mi coś grozi jak nie będę jezdzic na rozprawy?  proszę o odpowiedz dziękuję i pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-02 10:21 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  gdy Strona Pozwana (a zatem Pani), nie zechce wziąć czynnego udziału w procesie kościelnym, wówczas Sąd wyda dekret o nieobecności Strony Pozwanej, z tym, iż proces będzie przebiegał bez Pani. Mimo wszystko nie polecam takiego stanowiska, gdyż pozbywa się Pani - propozycji tytułu, czyli przyczyny, na podstawie której będzie przebiegał proces, i z inicjatywą której może Pani wystąpić; pozbywa się Pani możliwości zaproponowania np. Świadków od Siebie itp.

  Z kolei odnośnie konsekwencji, to spotkałam się z różną praktyką, stąd ja bym proponowała, gdy zostanie Pani poproszona o podjęcie jakiegoś działania, skierowanie tegoż pytania (konsekwencje nieuczestnictwa) w Sądzie.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-03 19:28 autor odpowiedzi: smiling

  nie rozwód lecz unieważnienie

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-04 06:55 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  do Przedmówcy:

  kwestia terminologii, jest to moje prywatne zdanie, które można podzielać lub też nie, to poziom czysto katechetyczny, na nim właśnie wypadałoby wprowadzić te kwestie, aby na przyszłość stosowana była właściwa terminologia, natomiast de facto są też inne problemy w samym prawie, które wymagają rozwiązania, opisuję to w jednym ze swoich artykułów, problemy te powodują, iż rzeczywiście można uważać poniekąd, iż ma się do czynienia z "rozwodem" bądź "unieważnieniem".

  Będąc jednak przy terminologii - to tylko zauważę, iż nie mówi się też unieważnienie, ale stwierdzenie vel orzeczenie nieważności.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania