Porady - pytania i odpowiedzi

2015-01-03 13:42 autor: magdajawo

7 203 odsłon

Czy należy się renta rodzinna po śmierci małżonka gdy byliśmy po ślubie tylko kościelnym?

Jakiś czas temu zmarł mój mąż, bylismy razem 23 lata, mieliśmy ślub TYLKO kościelny, chciałabym się starać o Rentę Rodzinną z Zusu ponieważ mąż miał dużo wyższą emeryturę odemnie, tylko tak po śłubie ja zostałam przy swoim nazwisku on przy swoim, i tu jest pytanie czy mogę się starać o taką rentę skoro nie mamy ślubu w USC? Jak uznawane są takie śluby jak nasz po wpowadzeniu ślubów konkordatowych w Polsce?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-01-03 15:10 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Szanowna Pani!
    To jest pytanie sensu sticte z zakresu prawa cywilnego, bowiem KPK nie reguluje takich kwestii.
    Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-06 06:35 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Jeżeli nie zawarła Pani związku małżeńskiego konkordatowego (zarejestrowanego w USC) to nie przysługuje Pani renta rodzinna.

    Art. 67 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS wskazuje, że do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny: 1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione; 2) przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka; 3) małżonek (wdowa i wdowiec); 4) rodzice. 

    W świetle prawa cywilnego nie zawarliście Państwo związku małżeńskiego, Pani nie była ani małżonką zmarłego, ani nie jest wdową po jego śmierci.  Przepisy o rencie rodzinnej wśród osób uprawnionych do renty rodzinnej nie wymieniają osób pozostających w konkubinacie.

    Ocena odpowiedzi 0 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-10-11 11:43 autor odpowiedzi: Eska1954

    Ślub kościelny nie rodzi skutków cywilno-prawnych,czyli w świetle prawa nie byliście małżeńswem i dlatego renta po mężu się nie należy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania