Porady - pytania i odpowiedzi

2020-06-10 22:49 autor: Agha627

13 790 odsłon

Unieważnienie małżeństwa kościelnego

Rok temu zawarłam ślub konkordatowy. Przed ślubem wiedziałam, że mąż cierpi na nerwicę. Niestety nie leczył jej. Próbowałam go do tego zachęcić jednak bezskutecznie. Odstąpiłam, bo to musi być jego decyzja, a jego stan psychiczny był pomimo nerwicy dobry.

W międzyczasie kupiliśmy mieszkanie. Mąż zadeklarował się, że sam wykończy nasze mieszkanie i nie decydujemy się na ekipę. Nie mieszkaliśmy że sobą przed ślubem, dlatego zależało nam, aby jak najszybciej skończyć mieszkanie i mieszkać w nim po ślubie. Niestety, od jakiegoś czasu stan męża znacznie się pogorszył. Mąż nie remontuje naszego mieszkania, nie godzi się też, abym mu pomogła i wzięła ekipę remontową przez co już ponad rok po ślubie mieszkamy oddzielnie. Stal się agresywny, każda sugestia o ekipie remontowej kończy się kłótnią z jego strony, a sam nie remontuje naszego mieszkania.

Ponadto izoluje się i prawie w ogóle nie mamy że sobą kontaktu, na terapię w dalszym ciągu się nie zapisał, mimo że wyciągał do niego pomocną dłoń. Dodam, że nie mamy dzieci.

Biorąc pod uwagę powyższe czy w świetle prawa kościelnego istnieją przesłanki do unieważnienia małżeństwa?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-06-11 09:13 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

    Szanowna Pani,w wielu procesach bierze udział Biegły, i nie do rzadkości należy sytuacja, kiedy Biegły diagnozuje konkretne np. zaburzenie, ale nie oznacza to, iż spełnia ono wymogi stawiane przez Prawodawcę. Stąd zachęcam do wzięcia pod uwagę, i owego zaburzenia jednakże w świetle wymogów prawnych, jak i pozostałych tytułów prawnych.Zapraszam do kontaktudr Arletta Bolesta

    Ocena odpowiedzi 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania